Yeni Sayfa Oluşturmak – Android Uygulama Geliştirme 16

Android Uygulama Geliştirme yazı serisinin 16. yazısında ListView içerisinde bastığımız elemanı yakalamıştık. Şimdi yakalamış olduğumuz elemana ait yazıların bulunduğu ekranı açalım. Bu yazı kapsamında ilk olarak bu yazıya ait yeni sayfa oluşturmak işlemini yapacağız.

Android Yeni Sayfa Oluşturmak

Android işletim sisteminde Activity dediğimiz yeni sayfaların nasıl oluşturulacağına bir bakalım.

Yeni Sayfa Oluşturmak

Android projemizde class yani sınıfların bulunduğu klasöre sağ tuşla tıklayalım. New > Activity > Empty Activity diyerek yeni ekranı oluşturabiliriz. Bu ekrana bir isim verirsek bu isimde iki dosyamız oluşacaktır. Bunlar bildiğimiz XML ve Java dosyaları. Bu dosyalar hakkında bilgiyi bu yazıda vermiştim.

Ana ekranda Can Çalışkan’ın tavsiyesi ile tam ekran yapma özelliğini kaldırdım. Bu fonksiyona ait kodların silindiğini görüp farklı bir şey düşünmeyin. Bir de bildirim panelinin rengini değiştirdim.

Ana ekranda listeyi aşağıya kaydırdığımızda 10 yeni yazı eklenirken bir önceki yazıda oluşturduğumuz gif liste üzerinde beliriyordu. Bu hatayı gidermek için listeyi gif ortaya çıktığında gizledim.

Gelelim konumuz olan Android yeni sayfa oluşturma işlemine. Bu işlemi gerçekleştirecek kodları listeTiklama fonksiyonu içerisine yazdım. Intent sınıfından bir obje yaratarak yeni bir activity açabiliyoruz.

Intent sınıfından yeni bir nesne yaratırken içerisine mevcut activity bilgisini ve yeni açacağımız activitynin java sınıf bilgisini veriyoruz. startActivity fonksiyonu içerisine intent bilgisini vererek yeni activityi başlatabiliriz.

Bu activity içerisine putExtra metodu sayesinde bazı extralar koyabiliriz. Bu extralar yeni açacağımız acitivtyde işimize yarayabilir. Eğer extralar kompleks şeyler ise Bundle kullanabiliriz. Bundleı daha sonra açıklayacağım.

yaziEkrani olarak isimlendirdiğim yeni activitynin java dosyasında getIntent diyerek intent içerisindeki extraları bir değişkene alabiliyorum. Bu java dosyasında oluşturmuş olduğum yaziIcerikAl metodu ile yazının içeriğini bir html dosyası olarak alabiliyorum. Bu işlemi yaparken WordPress API‘ı yüzünden JSON dosyası ile muhattap oldum.

Bu html yazıyı bir webView içerisinde ekranda gösterdim ve HTML dosyası içerisinde bazı oynamalar gerçekleştirdim.

Yeni sayfa oluşturmak kodlarına projenin GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir