Yeni Peugeot 308 Özellikleri ve Motor Seçenekleri

Fransız otomobil devi Peugeot C segmenti heçbek modelini yeniledi. Bu yenileme bir hayli ses getirecek çünkü Peugeot’un sevilen ve inovatif bulunan hatta marka tasarımı ile ile artık özleşen o tasarımsal çizgileri ve farkları görmek mümkün. Yeni Peugeot 308 özellikleri ve motor seçeneklerine bu yazıda değinmek istiyorum.

3. nesil 308 Fransız markanın yeni tasarım diline göre tasarımsal anlamda ele alındığı için dış tasarımda gerçekten bir önceki nesle göre bir hayli değişiklik bulunmaktadır. 508’de gördüğümüz o ön far grubu büyük bir ızgara ile arabanın önüne konulmuş. Aynı zamanda markanın yeni logosu da ızgara ile uyum sağlamış. Kaputta dik çizgiler var ve kaput kısa da kalmamış. Bu gündüz ledlerindeki vahşi tasarım gerçekten Fransız markanın tasarımlarını çok ileri bir seviyeye taşıdı. 

Yeni Peugeot 308

Arabaya yan profilden bakıldığında da araç bir hayli kaslı duruyor bir önceki nesle göre. Araba dinamik ve sportif duruyor. Bunu desteklemek için Peugeot bu modeli halefine göre 20 mm daha azaltmış gözüküyor. Umarım süspansiyon çok sertleşmemiştir. 

Arka tarafın tasarımı 208’den görmüş olduğumuz stop lamba grubu ile daha da sportifleşmiş. GT pakette gelen difüzör eki ve sportif muhtemelen yalancı egzoz çıkışları güzel duruyor. Geri vites lambasının aşağıya konumlandırılması hoşuma gitti. Bu araçta muhtemelen geri görüş kamerası vardır. Kaanlık yerlerde geri vites lambalarının yere yakın olmasının avantajı en fazla bu kamerada hissedilecektir. Plaka eskiden bagajdaydı şimdi aşağıda tamponda yer aldığını görüyorum. 

Stellantis markasına ait EMP2 platformu üzerine inşa edilen bu araç bir önceki nesline göre 12 mm daha uzamış ve 55 mm daha uzun dingil aralığı sunuyor. Aynı zamanda daha iyi yol tutmasını, daha performanslı olmasını ve daha ekonomik olmasını sağlaması amacıyla sürtünme katsayısı 0.28’e düşürülmüş.

Şaşırmayacaksınızdır muhtemelen araç içerisinde yenilenen icocpit tasarımı bulunmaktadır. 10 inçlik dijital gösterge ekranı, GT donanım seviyesinde 3 boyutlu grafiklerle geliyor. 8 farklı sürücü profili oluşturmaya imkan veren bu bilgi eğlence sistemi kablosuz ekran yansıtma, Android Auto, Apple CarPlay desteği, USB girişleri, kablosuz akıllı telefon şarj ünitesi ve sesli komut özelliklerine sahiptir.

Vites kolu bulunmamaktadır. Bunun yerine Volkswagen grubunda kullanılan vites seçiciye atıfta bulunan bir vites seçici bulunmaktadır.  Bagaj hacmi bir önceki nesle göre azalmış gözüküyor. Hybrid seçenekli modellerden birisini alırsanız bagaj hacmi daha da azalıyor. 

arabanın koltukları yarı deri gibi duruyor ve iç mekanda sert plastik ile deriyi harmanlayarak kullanmışlar gibi görüyorum bu pakete ait resme bakarak ancak iç mekan hakkında konuşmak için iç mekanı canlı görmenin daha iyi olacağını düşünüyorum.

Peugeot 308 Özellikleri

 • Dur kalk özellikli hız sabitleyici
 • Şerit takip asistanı
 • 70-180 km/h aralığında çalışan sollama asistanı
 • Akıllı trafik işareti tanıma sistemi
 • 75 metre menzilli Kör nokta uyarı sistemi
 • 360 derece park asistanı
 • Otomatik acil durum freni
 • Viraj alma asistanı
 • Otomatik uzun far asistanı

Yeni Peugeot 308 Motor Seçenekleri

Arabanın içten yanmalı, plugin hybrid ve tam elektrikli motor seçenekleri bulunuyor. İlk olarak plugin hybrid modellerine bakacak olursak:

 • Hybrid 180 beygir e-EAT8 seçeneğinde: 1.6 PureTech dört silindirli benzinli  motor (150 hp) ile 81 kW elektrik motoru, toplam 180 beygir güce ve 60 km menzile sahip.
 • Hybrid 225 beygir e-EAT8 seçeneğinde: 1.6 PureTech dört silindirli benzinli motor (180 bg) ile 81 kW elektrik motoru, toplam 225 beygir güce ve 59 km menzile sahip.

Yeni Peugeot 308 modelinin her iki PHEV versiyonunda 12.4 kWh’lık lityum iyon bataryaya yer verilmiş. Standart prizden 3,7 kW kablo ile 7 saatte tamamen şarj olan 308, 7,4 kW wallbox ve 7,4 kW şarj kablosu ile şarj süresini yaklaşık 2 saatte kadar indirebiliyorsunuz.

3 adet benzinli motor seçeceğimiz bulunuyor. Bunlara bakacak olursak:

 • 1.2 PureTech üç silindirli turbo benzinli motor: 110 hp güce ve 6 ileri manuel şanzımana sahip.
 • 1.2 PureTech üç silindirli turbo benzinli motor: 130 hp güce ve 6 ileri manuel şanzımana sahip.
 • 1.2 PureTech üç silindirli turbo benzinli motor: 130 hp güce ve EAT8 ileri tam otomatik şanzımana sahip.

2 adet dizel motor seçeneği var yeni 308 şimdi de onlara değinelim:

 • 1.5 BlueHDi dört silindirli turbo dizel motor: 130 hp güce ve 6 ileri manuel şanzımana sahip
 • 1.5 BlueHDi dört silindirli turbo dizel motor: 130 hp güce ve EAT8 ileri tam otomatik şanzımana sahip.

Eylül 2021 gibi satışa sunulacak bu araç ama hatırlarsanız Peugeot 208 ve 508 gibi yeni modellerin ülkemize girişi biraz gecikmeli olmuştu. Korkarım ki 308’de de bu olay yaşanacak gibi duruyor. Bu aracın bize gelişi 2022’yi bulabilir diye düşünüyorum. Haliyle bu kadar geç gelecek bir otomobil için Türkiye paketleri ve fiyatları da açıklanmadı. Sonuçta yılbaşına doğru Türkiye’deki döviz kurlarının ne olacağını ve vergilendirme sisteminde bir değişiklik olup olmayacağını markalar önceden kestiremiyorlar.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir