Yeni Land Rover Defender Karşınızda ve Off Roada Hazır

Off road efsanesi araba geri geldi ya da biraz argo ancak bu aralar çok duyduğumuz replik ile bu yazıya başlarsak Mekanın Sahibi Geri Geldi ! Off road parkurlarında bir efsane olarak tanınan ve bir çok marka modele ilham kaynağı olan araba yenilendi. Yeni Land Rover Defender uzun bir aradan sonra karşımızda. Uzun bir ara diyorum çünkü arabanın kasası ilk günkü gibi diyebiliriz. 2015 model olarak satılan versiyonları bile klasik kasa üzerine temellenmiştir.

Land-Rover-Defender-2015

Yeni Land Rover Defender Klasik Tasarıma Sadık Bir Model

Hepimizin bildiği o dikdörtgen ve sivri tasarımlı klasik modele yani yukarıda görebileceğiniz resimdeki modele bu araba son derece sadık bir şekilde tasarlanmış durumda. Tıpkı Mercedes G serisi gibi bu araba da yuvarlatılmış tasarım ile değil sivri ve dik tasarım ile karşımıza çıkıyor. Bu dikdörtgen tasarım off road sırasında sürücüye büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Yeni Land Rover Defender Coupe

2020 model Land Rover Defender 3, 4 ve 5 kapı versiyonları ile piyasaya sunulacaktır. Land Rover Defender Discovert 5’in geliştirilmiş D7x altyapısı üzerine inşa edilmiş durumdadır. 2 litre dizel ve benzinli motor seçeneklerinin yanı sıra 3 liftre benzinli mild-hybrid motor seçeneği ile piyasada kendisini gösterecektir.

Yeni Land Rover Defender 3 Kapı

2 litre dizel motor 237 beygir 430 nm tork, 2 litre benzinli motor 296 beygir ve 400 nm tork üretiyor. 3 litre mild-hybrid motor seçeneği ise 394 beygir ve 550 nm tork üretebiliyor. Bu motor seçeneğinin 0-100 km/h hızlanma süresi 5.7 saniye olarak açıklandı.

Otomatik şanzıman ile karşımıza çıkan Defender tabiki de kendi bünyesinde arazi şanzımanı bulundurmaktadır. Arka diferansiyel kilidi ve 4×4 aktarım sistemi bu arabada mevcut donanımlar içerisinde sayılmaktadır. Havalı süspansiyon sistemi ile opsiyonel olarak gelmektedir.

Her Zamankinden Daha Teknolojik Bir Defender

Orta konsolunda 10 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran bulunduran Defender, neredeyse her işlemi bu ekran üzerinden yaptırıyor ve kullanıcıya bu ekran üzerinden çok detaylı bilgiler sunuyor. Bu ekran üzerinden şanzıman ve motora ait yazılım güncellemeleri bile alacak desem yeridir.

Pv Pro olarak isimlendirilen bu bilgi akış sistemi (ekranı) normal araç içi ekranlara göre çok daha hızlı ve sezgisel olarak tasarlanmıştır. Bu demek oluyor ki kullanıcı ekranı kullanırken yorulmayacak ve kafası karışmayacaktır. Kadran üzerinde head-up display ekranı ve aracın bir çok yerinde kamera bulunmaktadır. Bu kameralar sayesinde park ederken ve off road sürüşü sırasında dış dünyayı 360 derece görebileceksiniz. İşin aslında orta ekrana bir yol bilgisayarı muamelesi yapmaktan çok süper bilgisayar muamelesi yapsak daha doğru olacaktır.

Aracın ön kol dayamasını kaldırarak sürücü ve yolcu koltukları arasında yeni bir koltuk oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra dikiz aynası üzerinden dışarıyı göremeyeceğiniz için dikiz aynasını bir ekrana çevirebilir ve bu ekran üzerinden arabanın arkasında bulunan kamera sayesinde arkayı görebilirsiniz.

Araba o kadar akıllı ki araç yüksekliğinin belli bir seviyesine kadar ıslanınca suya girdiğini anlıyor, orta ekranda yükseklik bilgisini çıkartıyor. Daha sonra su seviyesi belli bir seviyenin altına iner inmez balataları kendisi kurutuyor.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir