Xcode İlk Proje Oluşturmak – iOS Uygulama Geliştirme 2

iOS Uygulama geliştirme yazı serisinin 2.sinde Xcode ilk proje oluşturma işlemine bakacağız. Bunun için Mac OS işletim sistemini çalıştıran bilgisayarınıza Xcode’u yüklemeniz gerekmektedir (yükleme adımları). Uygulamayı yükledikten sonra uygulamayı açınca karşınıza Xcode karşılama ekranı çıkmış olması gerekmektedir.

Xcode İlk Proje Oluşturmak

Eğer karşınıza Xcode karşılama ekranı çıkmadıysa File > New > Project diyerek yeni Xcode projesi oluşturma ekranını açabilirsiniz. Eğer karşınıza Xcode karşılama ekranı çıktıysa Create a new Xcode project de diyebilirsiniz. Her 2 seçenek de aynı menüyü bize açacaktır.

Xcode şablon seçim ekranı ile ne tür bir Xcode projesi oluşturacağınızı seçebilirsiniz. Xcode sizin seçmiş olduğunu şablona göre dosyaları oluşturacak ve klasörleri düzenleyecektir. Ben ilk proje için App altından iOS seçiyorum. iOS işletim sistemi cihazlar için bir uygulama yapacağım.

Bu ekran üzerinde oluşturacağımız iOS projesine ait bazı bilgileri giriyoruz. Bu bilgilerin bir kısmını sonradan değiştirebiliriz ancak bir kısmını değiştirmek inanın bana değiştirmemekten daha iyidir.

Product Name: Uygulamanızın adı
Team: Şimdilik None olarak seçebilirsiniz. Uygulamanızı fiziksel bir Apple cihazında denemek için Apple geliştiricisi üyeliğe sahip bilgilere ait bir takım girmeniz gerekmektedir.
Organization Identifier: Mağazada uygulamanızı yayınlarken uygulamanıza has bir Bundle Indetifier bilgisi olmak zorundadır. Bunu her uygulama için tekil kimlik olarak düşünebilirsiniz. Bundle Identifier uygulamanızın mağazadaki temsili kimliğidir ve şirket bilgisi + uygulama adı şeklinde oluşur. İşte buradaki şirket bilgisi kısmını Organization Identifier kısmına gireceğiz.
Interface: Uygulamanızın arayüz tasarımını hangi kodlama / tasarım mimarisi ile oluşturacağınızı buradan seçersiniz. Storyboard biraz geleneksel bir arayüz tasarımıyken Apple’ın son günlerde çıkartmış olduğu arayüz tasarım mimarisi SwiftUI’dır.
Language: Objective-C ya da Swift dillerinden hangisi ile iOS uygulamanızı kodlayacağınızı buradan seçin.
Life Cycle: Bildirim göndermek ve arayüz tıklamalarını yakalamak gibi işlemleri iOS uygulamasının ne ile yapacağını seçebilirsiniz.

Next diyerek projenizin bilgisayarınızda nerede oluşacağını seçebilirsiniz. Dosyanın nerede oluşacağını da seçtikten sonra ilk iOS uygulamanız Xcode kullanarak oluşmuş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir