WordPress Admin Panelini Gizleme Eklentisi

WordPress kullanılarak oluşturulmuş web sitelerinin ortak noktası bulunmaktadır. Ortak noktaların olması gayet normal bir durumdur sonuç olarak web siteler ya da bulundukları sunucular farklı olsa da alt yapı hepsinde aynıdır. Bu ortak noktalar güvenlik açıklarına sebebiyet vermektedir. Daha doğrusu bulunan bir güvenlik açığı (eğer bu açık WordPress kaynaklı ise) tüm siteleri kontrol etmenizi sağlayabilir. Bu ortak noktalardan birisi de WordPress admin panelinin her birinde aynı adreste bulunmasıdır. WordPress admin panelini gizleme size kesinlikle tavsiye edebileceğim bir tedbirdir.

WordPress Admin Panelini Gizleme Metodları

Bu işlemi gerçekleştirebilmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Ben size ilk yol olan php dosyaları ile oynama kısmını hiç anlatmayacağım. Php’den nefret ediyorum ve bu işlemi daha kolay yoldan yapmak varken neden daha zoru deneyelim ki? Temelinde bu işlem de işin aslında zor yolu arkaplanda kendisi yapmaktadır.

WordPress üzerinde bir web site geliştirmiş ya da geliştiriyorsanız WordPress’e nasıl ekleti yükleneceğini biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Bu sebepten dolayı eklentinin nasıl yüklendiğini anlatma faslını geçiyorum direk size öneri eklentimi söylüyorum: Change wp-admin login ! Eklentiye ait sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Eklentiyi yükledikten sonra WordPress admin paneli üzerinden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yolunu izledikten sonra sayfanın en altında bulunan login url bilgisini değiştirebilirsiniz. Değişiklikleri kayıt ettikten sonra admin panelinin yeni adresi hizmete girecektir.

Ne olur ne olmaz diye bu işlem öncesi yedek almanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir