WiFi 6 Teknolojisi Nedir ve Ne Faydası Vardır ?

WiFi 6 teknolojisini ilk nerede duydunuz ? Herhangi bir teknoloji ya da bilim bülteninde duymadınız değil mi ? Her gün televizyonlarda yayınlanan ana haber bültenlerinde de duymadınız. Tahmin edeyim Samsung Galaxy Note 10 model akıllı cep telefonu hakkında bir haber okurken ya da özelliklerine bakarken gördünüz değil mi ? Çünkü bu akıllı cep telefonu modeli WiFi 6 teknolojisine sahip ilk akıllı cep telefonlarından.

WiFi 6 Teknolojisi Hayatımızı Değiştirecek

Hayır değiştirmeyecek. Ama sizin bu teknolojiyi bir bültende değil de üretilmiş olan bir cihazın özellik listesinde ilk defa görmeniz çok şey değiştirecektir. Telefonda WiFi 6 teknolojisi var diyenlere sorsam yarısı bu teknolojinin ne olduğunu bilmeyecektir. Onlar için ben kısaca açıklayayım.

WiFi ile haberleşme ve veri transferini bir standarta bağlamak ve ortak kurallar oluşturabilmek adına protokoller oluşturuldu. Bu protokolleri oluşturmaktaki asıl amaç işletim sistemi ve donanım bağımsız haberleşmeyi sağlamaktır. İşte bu protokollerin son versiyonu 6. nesildir.

WiFi6 teknolojisine sahip bir cihaz daha ileri bir WiFi teknolojisi kullanıyor diyebiliriz. Bu sayede bir önceki nesile göre %40 daha hızlı bir veri aktarımı olacaktır. Aynı zamanda birden çok kullanıcının bağlandığı cihazlarda 4 kat hız artışı olacaktır. Bu cihazları sadece telefon, bilgisayar ve türevi olarak düşünmeyin modem olarak da düşünün.

Dipnot olarak söyleyeyim Galaxy Note 10, veri aktarımı için ne zaman uyanacağını biliyor. Bu özelliğe de TWT deniyor.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir