WhatsApp Parmak İzi Özelliği Android’e Geldi

WhatsApp Android beta sürümlerinde ilk kez karşımıza çıkan WhatsApp parmak izi özelliği geldi. Yayınlanmış resmi WhatsApp uygulamasına bu özellik son güncelleme ile geldi. Bu sürümü Google Play Store’dan edinebilirsiniz. Zaten Android cihazınızda WhatsApp kullanıyorsanız güncellemeniz yeterlidir.

WhatsApp Parmak İzi

WhatsApp parmak izi

Ayarlar > Gizlilik üzerinden parmak izi ayarlarına ulaşabilirsiniz. Özellik telefonda kayıtlı parmak izlerini kullanmaktadır. Bu sayede yeniden parmak izi tanıtmanız gerekmiyor. Parmak izini uygulamadan çıktıktan kaç dakika sonra sormasını istediğinizi belirtebiliyorsunuz. Bu seçenekler anında, 1 dakika sonra ve 30 dakika sonra olabilir. Ben 30 dakika sonrayı seçtim. WhatsApp’a sık giren birisiyim. Her seferinde bana parmağımı okutmasını istemiyorum.

Teknotra takipçileri zaten WhatsApp’a bu özelliğin geleceğini şu yazıdan biliyorlardı. Bu yazıyı herhangi bir blogdan okumayanlar için bu güncelleme büyük bir sürpriz oldu.

Bu şekilde bir özelliğe gerek var mıydı ? Kısmen evet. FBI çalışanları değiliz her uygulamaya girerken parmak izi okutmamıza gerek yok. WhatsApp konuşmaları bizim çok özelimiz onları korumak, kimsenin görmesini istemiyoruz. Bu sebepten dolayı mağazada bulunan benim sinir olduğum uygulamaları indiren bir kitle var. Uygulamanın amacı belirtilen uygulamaları açabilmek için parmak izi istemesidir. Bunun yanında uygulama geliştiricisinin para kazanabilmesi için de sürekli reklamlar çıkıyor. Alakasız bir menüdeyken bile uygulama bir anda reklam açıyor. Bana göre bu uygulamalar virüs olarak sınıflandırmalıdır. Bir de 3. parti bir uygulamaya ben nasıl güveneyim ki parmak izim ve mesajlarım konusunda ? Şunu da unutmamak lazım WhatsApp’tan gelen resimler galeride bulunmaktadır. Galeriyi açarken telefon parmak izi sormaz tabi kilit açılışında soracaktır. Bunu da belirtmek isterim ki sonuçta Erdal Bakkal’ın dayıları mafyadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir