Web Api Nedir ? Web Servisi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Özellikle mobil uygulamlarda bulunan mobil uygulamaların internet üzerinden haberleşmesinde baş rolü oynayan Web Api nedir? Web Api sözlük tanımına bakacak olursak Microsoft’un açık kaynak kodlu web servis arayüzüdür.

Web Api hakkında konuşmaya başlamadan önce Web servis nedir ve web servis çeşitlerinin ne olduğunu daha detaylı öğrenmek ya da hatırlamak istiyorsanız bu konuyu ele almış olduğum Web Servis Nedir? yazısına göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Web Api Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

  • Daha önceden ASP.NET ya da MVC ile bir yazılım ortaya çıkarttıysanız Web Api yapısını kolayca anlayabilirsiniz çünkü Web Api yapısı MVC design pattern ile benzerlik göstermektedir.
  • Web Api HTTP protokolü üzerinden iletişim sağlar.
  • Web Api ilk dönemlerini WCF Web Api adı ile farklı bir mimari kullanarak yaşamıştır. Fonksiyonların oluşturma zorluğundan dolayı Rest mimarisine geçiş yapılmıştır.
  • Web Api isteklere sonuç olarak XML ya da JSON tipinde dosyalar döndürmektedir.
  • Yapısı gereği platform bağımsız çalışmaya uygundur.

Web Api yapısında C# dilini kullanıyor olsa da Web Api kullanarak oluşturacağınız tüm uygulamalar platform bağımsızdır. Siz herhangi bir web sitesinde de Web Api kullanabilir, herhangi bir Android ya da iOS uygulamasında da Web Api kullanabilirsiniz.

Post, get, put ve delete gibi özel kelimeler ile istek türünün ne olduğunu ve servisin bu istek ile ne tip bir işlem yapacağını belirtmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir