Volkswagen Golf 8 Auris Ön Panel Benzerliği

Bildiğiniz üzere Volkswagen Golf’ün yeni jenerasyonu olan Golf 8 tanıtıldı. Far kumandalarının olmaması ve yenilenen DSG vites topuzu ile dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Dış tasarımı olarak bir önceki versiyona göre bir yenilenme yaşadığı aşikar. Yaşanan bu yenilik sonrası Golf 8 Auris benzerliği dikkatimi çekti.

Golf 8 Auris Benzerliği

Volkswagen Golf ile Toyota Auris aynı segmentin arabaları sayılır. Yani bir nevi pazarda rakipler. Yıllara göre değişen otomobil tasarımları bu günlerde yerini çekik gözlü, sert ve LEDli ön panellere yerini bırakıyor. Fark ettiyseniz tüm markaların farları git gide inceliyor ve sivrileşiyor. Bu günümüzün tasarım modası diyebilirim. Tüm arabaların tasarımları bu yöne doğru ilerliyor.

volkswagen golf jenerasyonları

Volkswagen Golf’ün ilk nesilinden 8. nesiline kadar git gide bu tasarım doğrultusunda ilerlediğini açık bir şekilde görebilirsiniz. Jenerasyonlar ilerledikçe Golf’ün ön farları sivrileşip çekikleşmeye başlamış.

toyota auris arkası

Bu araç tasarım modasuna kimi markalar diğerlerine göre erkenden uyum sağlamaya başladı. Japonlar bana göre bu tasarım modasına çok kolay uyum sağladılar. Sonuç olarak çekik gözlü olmaya onlar doğaları gereği çok daha yatkınlar. Toyota Auris bu modaya Golf 8’den önce uyum sağlamış. Golf 8 bana göre çekikleşen farları ve yenilenen jant tasarımı ile Auris’i andırıyor. Onu taklit etmiş diyemem çünkü kendisi mirasına sahip çıkan bir arabadır. Ancak iki model arası bir benzerlik de var. Zaten tüm markalar tek bir tasarım modasına uya uya bir birine benzeyecek gibi duruyor ya hadi hayırlısı.

golf 8 arkası

Bende bu düşünceyi uyandırmayı sağlayan Instagramdaki Volkswagendas_Turkiye sayfası oldu. Keşfette karşıma çıkan şu gönderi ile bu fikri bende uyandırdılar. Gönderide resimlerin çekildiği açı ile arabaların jantları, far tasarımı ve ön tamponlarındaki benzerlik dikkatimi çekti.

golf 8 auris

Sadece ön panel ve jantlarında olan bu benzerlik araçlar arası karar vermeyi zor kılar mı sanmıyorum. Sonuç olarak Japon severler Auris’i, Alman severler Golf’ü tercih edeceklerdir.

Golf 8’in özellikleri hakkında bilgi almak için TechRenk’i ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir