Visual Studio Sekme Geçişi Kısayolu – Visual Studio İpuçları 9

İnternet tarayıcısı kullanan hepimiz biliyoruz ki aktif sekmeler arası Ctrl + Tab tuş kombinasyonu ile rahatlıkla sekmeler arası geçiş yapabiliyoruz. Bu özellik aslında sadece internet tarayıcılarında çalışmıyor. Birden fazla sekmesi olan neredeyse her uygulamada çalışıyor. Birden fazla sekme açabildiğimiz bir diğer uygulama da Visual Studio ! Ctrl + Tab tuş kombinasyoları ile hızlı geçiş özelliğini kullanarak uygulama içerisinde daha hızlı gezinebilirsiniz.

Visual Studio Sekme

Ctrl + Tab tuş kombinasyonuna basılı tuttuğunuzda Visual Studio size aktif pencereleri göstermektedir. Pencere seçimini fare kullanarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda klavye üzerinde bulunan yön tuşlarını kullanarak da aktif pencereyi seçebilirsiniz.

Visual Studio Sekme Geçişi

Aktif pencere listesinde tüm monitörlerde açık olan Visual Studio sayfalarını görebilirsiniz. Aynı zamanda proje fark etmeksizin incelemekte olduğunuz (açık olan) dosyaları da rahatlıkla görebilirsiniz. Araç takımı, çözüm gezgini ve hata listesini gördüğümüz pencereler aktif pencerelere birer örnek olabilir. Aslında aktif olabilen tüm Visual Studio pencereleri birer örnek olabilir.

Örnek dosyalara da Visual Studio üzerinde açmış olduğunuz tüm dosyaları örnek verebilirim. Dosyalar içerisinde bir format sınırı yoktur. Visual Studio’nun desteklediği tüm formatlarda bu kısayolu kullanabilirsiniz. Tabi Visual Studio’nun da desteklediği dosya format listesini çeşitli eklentiler ile arttırabilirsiniz.

Tüm Visual Studio ipuçları yazılarına bu adresten ulaşabilirsiniz. Bir Visual Studio kullanıcısı olarak bu ipuçlarına bir göz gezdirmenizde fayda var. Eğer aklınızda bu tipte ipuçları geliyorsa bunları da yorum satırında paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir