Veri Ambarı Nedir ? Veri Tabanı ve Veri Ambarı Farkları

Öncelikle şunu söyleyeyim veri ambarı veri tabanından daha iyidir ya da tam tersidir algısı kesinlikle yanlış bir algıdır. Bu şekilde bir karşılaştırma yapmak hiç doğru değildir. Hepimiz neredeyse veri tabanının ne olduğunu biliyoruzdur ancak veri ambarı nedir sorusu bir çoğumuzun kafasında bulunmaktadır diye düşünüyorum.

Veri Tabanı Nedir ?

Belli özellik ve gruplara göre sınıflandırılmış verilerin bir toplamıdır. Mesela Teknotra’da yayınlanan yazılar bir veri tabanında tutulmaktadır. Bu yazıların başlıkları, içerikleri, yazar bilgisi ve tarih bilgisi gibi özellikleri bulunmaktadır. Veri tabanlarına erişim hızlı olmalıdır. Barındırdıkları verileri hızlıca güncelleme, ekleme ve silme işlemi yapacak şekilde tasarlanmışlardır. Genellikle kullanıcının veri tabanı ile iletişimi bir program ile sağlanmaktadır. İyi bir veri tabanı sorgulara anlık olarak cevap vermeli ve günün büyük bir saatinde çalışmaktadır.

Veri Ambarı Nedir ?

Özeli bir çeşit veri tabanıdır diyebilirim. Birinci amacı anlık olarak sorgulara cevap vermek yerine analitik çalışmaya yatkınlıktır. Çevrimiçi veri işleme dosyalarından meydana gelmektedirler. Genellikle alt bölümleri veya departmanları bulunmaktadır. Veri tabanlarının daha geniş hali olarak düşünebilirsiniz. Belli zaman aralıklarında bağlantılı oldukları veri tabanlarından güncel veriler ile kendilerini yenilerler. Eski verilere veya geniş kapsamlı verilere ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. (Veri tabanı kadar sık kullanılmazlar).

Kullanım amaçları farklı veri tabanlarından farklı formatlarda tutulan verileri tek bir çatı altında toplayıp kolayca yorumlayabilmektir. Veri tabanı veya veri tabanları olmadan veri ambarı kullanmanın bir anlamı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir