Türkiye İçin Apple Ucuz iPhone Satışa Çıkartıyor

Ülkemizde sıfır iPhone almak gerçekten ekonomik olarak çok zorlayıcı bir durum. Bu durumun Apple da farkında ki kendince bir çözüm planı üretti. İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu bir kaç ülke için Apple Ucuz iPhone satışa çıkarıyor. Bence bu durum sevineceğimiz bir haberden çok üzüleceğimiz bir haber olmalı.

Türkiye İçin Apple Ucuz iPhone

Apple daha uygun fiyatlı bir iPhone satışa sunacaksa bunu 2 farklı strateji ile yapabilir diye düşünüyorum.

  1. Kar marjını düşürmek: Apple gibi markaların pek yanaşmadığı bir taktik. Ancak şunu biliyoruz ki üst seviye akıllı cep telefonlarının kar marjları çok daha yüksek.
  2. Daha güçsüz donanım: Bu hamleyi SE modellerinde görüyoruz ve Apple cephesinin sıcak baktığı bir hareket. Elde kalmış parçaları da nakite çevirmek için güzel bir taktik.
  3. Düşük malzeme kalitesi: Apple, umarım bu hamleyi yapmaz ve iPhone 5C’de olduğu gibi bize plastik iPhonelar getirmez.

Benim fikrimi sorarsanız Apple donanım yönünden güçsüz bir cihaz yapıp kar marjını da üst seviye cihazlar kadar fazla tutmamayı tercih edecektir.

Gelir Seviyesi Düşük Ülke Olduk

Ben bu habere gerçekten üzüldüm. Neden mi? Ülkemizdeki vergilendirme politikası yüzünden Türkiye Paketi adında ülkemize ithal araçlar geldi. Bu araçlar donanım yönünden diğer ülkede satılan versiyonlarına göre çok daha güçsüz kalıyorlardı. Ülkemizde satılan otomobillerin donanımı ve motor güçlerinin ülke dışındaki versiyonlarına göre ne kadar güçsüz olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Bu haber doğrultusunda artık Apple tarafından da alım gücü düşük ülke sınıfına dahil edilmiş bulunuyoruz. Bu demek oluyor ki ülkemizde satış yapmakta olan yabancı bir firma artık ülkemizi bir alt gelir seviyesinde görüyor.

Keşke ülkemize özel model arabalar ya da akıllı cep telefonları diğer ülkedekilerden çok daha güçlü ve çok daha iyi modeller olsaydı.

Paramız Yok Ama Marka Sevdamız Var

Benim fikrimi sorarsanız akıllı cep telefonu sektörünün en başarılı markası Apple’dır. Ancak oyunu kurallarına göre oynamanız lazım. iPhone kullanacaksanız Apple ekosistemini kurmanız gerekiyor. Aynı zamanda belli yıllarda cihazınızı da yenilemeniz lazım. Uzun lafın kısası eğer maddi imkanınız varsa en iyi akıllı cep telefonu iPhone’dur.

Amacım asla insanları küçümsemek değil ancak sokakta görüyorum iPhone’u maddi imkanı olmayıp özenip alan ya da hava atmak için alan da var. Gerçekten ihtiyaçlarını iPhone karşılıyor diye alan da var.

Bence Apple bizim ne kadar marka sevdalısı ne kadar gösteriş meraklısı olduğumuzu görmüş ancak fakirleşen bir toplum olduğumuzu da anlamış. Paramız maalesef günden güne değer kaybediyor ve biz hala iPhone almak istiyoruz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir