Toyota Supra Efsane Kasa – Özel Arabalar 2

Özel arabalardan bahsediyorsak Toyota Supra’dan bahsetmezsem olmaz öyle değil mi ? Efsane kasa diye belirtmek istiyorum çünkü firma tarafından bir kaç nesil Toyota Supra üretildi ancak benim sizlere bahsedeceğim hepimizin filmlerden tanıdığı o efsane kasadır.

Toyota Supra Tarihçesi

İşin aslında Toyota Celica altyapısına inşa edilmiş ve onun güçlendirilmiş halidir diyebilirim. İlk Supra modelinin Toyota Celica Supra’ydı. Toyota Supra’nın ilk 2 modeli Toyota Celica Supra olarak isimlendirildi. Her iki model de Celica’nın güçlendirilmiş versiyonlarıydı.

2jz motor

1994 yılı itibari ile üretilmeye başlanan Toyota Supra’nın 4. nesili benim için efsane kasadır. Bu yazıda 4. nesil Supra’yı ele alacağım. Çünkü bu aracın kaputunun altında bulunan motor 2JZ motor tam anlamı ile araba motor tarihinin en efsane motorlarından birisiydi.

Arabanın 2JZ motor ile üretmiş olduğu beygir fabrika çıkışlı olarak 275 ile 320 arasındaydı. Motorda yapılan bir kaç küçük değişiklik ile beygir gücünü 400 – 500’e çok rahatça çıkarabiliyordunuz. Bu motorda 2 adet turbo bulunmaktadır. Bunlardan birisi düşük devirlerde öbürü ise yüksek devirlerde devreye girmektedir. Bu 2 turboyu çıkartıp büyük bir turbo takarsanız arabanın gücünü 1000 beygir ve üzerine çıkartabiliyordunuz.

Arabadan bu güçleri elde ederken şanzımanı değiştirmenize hiç gerek kalmıyordu. Boşuna Japon arabaları dayanıklıdır demiyoruz. Bu Japon harikası araba turbo ile yüksek basınçlara dayanan bir motora ve şanzımana sahiptir. Motor bloğu tamamiyle dökme çelikten yapılmıştır.

Bir çoğumuz bu arabayı Hızlı ve Öfkeli filminden tanımıştır ya da Need For Speed Underground’dan.

Pek bilinmese de bu arabanın motorları kadar frenleri de efsanedir.

Kesinlikle yıllar yılı efsaneler yazmış her türlü modifiyeye dayanıklı ve kullanıcısının tam bir oyuncağı olmuş arabadır. Kullanıcılar bu arabayı alıp kendi modifiye tarzlarını yansıtarak hayal edilemeyecek kadar güçlü canavarlar oluşturmuştur.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir