Torrent Nedir ? Torrent Neden Kullanılır ? Nasıl Çalışır ?

İnternetten ücretsiz bir şekilde film, oyun ya da bir uygulamayı indirme sırasında karşınıza torrent ile indirme yöntemi çıkmış olabilir. Bu yöntem genellikle büyük dosyaları indirmek istediğinizde karşınıza çıkmaktadır. Peki ama torrent nedir ?

Torrent Nedir ?

Büyük bir dosyayı upload sitelerinin hız sınırlarına takılmadan indirmek istediğinizde karşınıza çıkan torrent nasıl çalışır ? Türkiye’de yoğun bir kullanım oranına sahip olan torrent, şu günlerde her ne kadar korsan ve yasadışı dosya paylaşımında kullanılıyor olsa da aslında kendisi yasadışı bir sistem değildir.

Torrent, kullanıcıların büyük boyutlu verileri duraklatarak indirmesini ve paylaşmasını sağlayan bir sistemdir.

Daha önceden torrent ile dosya indirmeyi deneyenler bilir. Torrent ile bir dosyayı indirmek için önce kilobyte büyüklüğünde olan formatı .torrent olan bir dosya indirmeniz gerekmektedir. Bu bir metadata dosyasıdır. İçerisinde indirilecek dosya ya da klasörün boyutu, bu dosyayı paylaşanların listesi bulunmaktadır.

Torrent Nasıl Çalışır ?

Torrent bir zincir sistemidir. Siz aksini ifade etmedikten sonra dosya indiricisiyseniz aynı zamanda dosya göndericisisinizdir. Sistem büyük dosyaları bir çok küçük bite ayırmaktadır. Torrent katılımcılarının bilgisayarlarından siz bu küçük bitleri indirirsiniz ve en sonunda bu bitleri birleştirip büyük dosyayı elde edersiniz.

Uzun lafın kısası büyük veriye sahip olan her kullanıcıdan siz bu verinin küçük parçalarını indirerek kendi bilgisayarınızda büyük veriyi elde edersiniz. Tabi bu büyük veriye sahip kullanıcılar bu dosyayı bir torrent programı ile paylaşmaları gerekmektedir.

Bir dosyayı upload sitesinden indirirken indirici ve server arasında bir bağlantı sağlanır. Torrent ile veri indirmelerde sunucu ile indiren ve her indiren arası bağlantı kurulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir