Torrent Bilgisayara Zarar Verir mi Virüs Bulaşır mı ?

Yüksek çözünürlükte filmleri ya da çok pahalı oyun / uygulamaları ücretsiz bir şekilde torrent kullanarak indirmek son günlerde çok artan bir durum oldu. Artmasını gayet normal karşılıyorum çünkü oyun fiyatları artık el uzatılamaz bir hal aldı. Bu yöntemi pek önermiyor olsam da kullananların aklında tek bir soru var torrent bilgisayara zarar verir mi ?

Torrent Bilgisayara Zarar Verir mi ?

Torrent’in bilgisayara zarar verip vermeyeceğini anlamak için ilk olarak torrentin ne olduğunu hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum. Bunun için de Torrent Nedir ? başlıklı yazıma bir göz gezdirmenizi öneririm.

Hayır, torrent bilgisayara zarar vermez. Torrent ile indirmiş olduğunu dosya bilgisayara zarar verebilir. Kesinlikle verir ya da verecektir diye bir şey söylemiyorum.

Torrent bir veri indirme metodu diyebiliriz. Bir dosya upload sitesinden veri indirmek ile torrent üzerinden veri indirmenin mantıksal farklılıkları var ancak özünde bir dosya indiriyorsunuz.

Bu dosyanın içerisinde ne var ? Eğer dosya içeriğine güvenmiyorsanız torrent ile bu veriyi cihazınıza indirmeyin. İndirdiyseniz de açmayın. Muhtemelen torrent ile indireceğiniz şeyler normalde paralı ancak siz torrentle indirdiğiniz için ücretsiz şeylerdir.

Düşünelim: Paralı şeyi size ücretsiz indirmenizi sağlayanlar nasıl para kazanıyor?

Malware ile olabilir mi ? Ya da torrent dosyalarını upload ettikleri sitelerdeki reklamlarla ? Korsan yazılımcınız güvenilir bir korsan yazılımcı olsun. Buna bir örnek Mac cihazlar için TNT !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir