The term ‘go’ is not recognized as Hatası

GoLang yani Go programlama dilinin kurulumunun Windows işletim sistemi için nasıl olacağını GoLang Windows Kurulumu Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımda anlatmıştım. Bu yazıyı yazdıktan sonra ilk Go projemi oluştururken The term ‘go’ is not recognized, function, script file, or operable program. Check the spelling of the name, or if a program. Check the spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again. hatasını aldım.

The term ‘go’ is not recognized as

Bu hatayı çözmeden önce Command Promt uygulamasını yani cmd.exe uygulamasını açıp Go yazıp enter yapmanızı istiyorum eğer burada Go tanımsız hatası alıyorsanız Path kurulumu doğru yapılmamış demektir. Lütfen path kurulumunu yeniden yapın.

golang command prompt

Eğer yukarıdaki gibi bir ekran görüntüsü alıyorsanız Visual Studio sizin Go diye tanıtmış olduğunuz dosya yolunu görmüyor demektir. Bu programlama dillerini ortam değişkeni olarak tanımlayarak izlediğimiz yolda gelen bir hatadır, problem yok.

The term ‘go’ is as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program. Check the spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again.
At line:1 char:1

+ go run main.go

+ ~~

+ CategoryInfo : ObjectNotFound: (go:String) [], CommandNotFoundException

+ FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

Yukarıdaki gibi bir hata alıyorsanız

$env:Path = [System.Environment]::GetEnvironmentVariable("Path","Machine") 

Bir üst satırda bulunan kodu Terminalde hata aldığınız satırın altına yapıştırıp Enter tuşuna basarak kodu çalıştırın. Ardından hatanız çözülecektir.

Hatanın çözülüp çözülmediğini bu satırı yazmış olduğunuz yere go yazarak ya da go run main.go yazarak anlayabilirsiniz.

Tüm Go programlama dili ile ilgili yazmış olduğum yazıları görmek için Go programlama dili kategorisine göz atabilirsiniz.

İyi kodlamalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir