Telefonda Sanal Gerçeklik Raflara Kaldırıldı

Yenilikleri takip ediyorsanız Google Cardboard uygulamasının kodlarının açık kaynak olduğunu fark etmişsinizdir. Samsung da bir sıralar yeni akıllı cep telefonlarını tanıtırken bu cihazların yanında yeni Gear VR cihazlarını tanıtırdı. Ancak Samsung için bu dönem bitti gibi sanki. En azından son akıllı cep telefonları ile yeni VR modelleri gelmedi diyebilirim. Peki, telefonda sanal gerçeklik modasına ne oldu ?

Telefonda Sanal Gerçeklik

Markaların bir anlık bu teknolojiye yoğunlaşması şu anda kendisini nadasa bıraktı diye gözlemliyorum. Arkaplanda ArGe süreci ya çok uzun süren bir şey hazırlıyorlar ve bunu sessizce yapıyorlar. Ya da kullanıcıların telefonda VR olayını çok sevemediklerini fark ettiler diye düşünüyorum.

Gözünün dibine bir ekran koyuyorsun, kendini kaptırıyorsun. Kulaklığını takmışsın bir uzay ortamındasın. Olduğun odayı zamanı ve kendini unuttun. Bir anda ekrana bir yazı çıkıyor Bilal Emmi arıyor…

Bir karton ya da bir plastik telefon tutan aparata bir dünya para vermek. Bunun da pek esprisinin olmaması. Bence dışarıdan da kötü bir görüntü ortaya çıkıyor.

Kullanıcıların gözleri normalden çok daha fazla yoruluyor. Bununla ilgili internette dolaşan makaleler yüzünden kullanıcılar bu aparatları almışlarsa bile artık korkudan kullanmayı bıraktılar.

Bence telefonda sanal gerçeklik firmalar için bir hayal olarak tarihin tozlu sayfalarına kaldırıldı. Kullanıcılar bu işi çok sevemediler ve çok faydalı da görmediler. Firmaların iyi bir hamle ile bunu yeniden atağa kaldırması gerekiyor.

Google Cardboard

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir