Tam Elektrikli Minibüs Mercedes EQT Tanıtıldı

Mercedes ve hafif ticari araç sektörü benim gördüğüm kadarı ile bir türlü tam oturamadı. Evet, Viano ve Vito ile güzel bir gidişi var ama bu boyutun altında Mercedes’de hep bir boşluk oldu. Mercedes Vaneo vardı bir dönemler belki hatırlayanlarınız vardır. Aslında fena bir araç değildi ancak pahalı olması nedeniyle çok tutunamadı. Devamı da gelmedi zaten. Mercedes Chitan geldi ama Mercedes diyemediğim bir modeldi kendisi. Bu sektörde markanın bir temsilcisi olması amacı ile çeşitli ticari anlaşmalarla üretilmiş bir arabaydı. Mercedes bu sektörde temsilcisi olan tam elektrikli minibüs modeli Mercedes EQT hafif ticarisini tanıttı.

Mercedes EQT konsept bir araç. Bu demek oluyor ki piyasaya çıktığında birebir bu şekilde gözükmeyebilir. Marka bu model için bazı değişikliklere gidebilir. Chitan’ı Mercedes saymıyordum çünkü Kangoo ile platform kardeşiydi. Hadi onu da geçtim neredeyse her parçası ile kardeştiler. EQT konsept araç da Kangoo ile konsept kardeşi olacakmış. Umarım ikinci bir Chitan faciası gerçekleşmez.

Tam Elektrikli Minibüs

Ön taraftan bakmaya başlarsak Mercedes elektrikli araçlarda bulunmasına pek gerek kalmayan o ön ızgarayı çok güzel kullanmış. Ledlerle süslemiş burayı umarım sadece dolu pakette değil her pakette bu ledler olur. Farları bu kısımdaki ledler ve ızgaranın etrafındaki ledler ile araç önden çok klas duruyor. Dikiz aynamda bu arabayı görsem işte bir Mercedes geliyor der ve yol veririm.

Kapı kolları, cam tavan ve cam kenarındaki nikelajlar arabanın siyah tasarımını konuşturmuş gerçekten. Cam tavanın etrafında da bu nikelajlardan görmek mümkün bu arada.

Jantlara bir laf etmiyorum. Elektrikli arabalarda sürtünmeyi azaltmak için çok kötü tasarımlı jantlar ile arabaları piyasaya sunuyorlar ama bu konsept modeldeki jantlar bir çok elektrikli arabanın jantından daha iyi duruyor. 

Arka tarafa geçtiğimizde Megane ve Leon’da karşımıza çıkan tabi bazı Mercedes modellerinde de olan tek kaş led far var ve güzel olmuş. Bu led stop lambaları ile çok iyi bir şekilde kombin edilmiş. Arka camdaki sileceği göremedim ama konsept araç diye konulmamış olabilir. Doğal olarak egzoz ya da sahte egzoz çıkışı da yok çünkü bu araba tam elektrikli. Ama arka stop lambalarını beğendim onu tekrar dile getirmek istedim.

Mercedes EQT Özellikleri

İçerdeki ambiyans bana bu arabanın bir hafif ticari araç olduğunu unutturuyor. Açık renk döşemeleri ve nikelajlarla süslenmiş güzel iç mekan bana evet premium bir arabadasın demiyor ama bi c heçbek iç dizaynına yakın diyebiliriz.

Bu araç elektrikli olduğu için vites topuzunun saklanmasını beklerdim. En azından Mercedes C serisi gibi E serisi gibi direksiyondan vites olmasını beklerdim. Ama standart yerinde standart büyüklükte bir vites topuzu bizi karşılıyor. 

Bilgi eğlence sistemi ekranı elektrikli araçlarda alışık olduğumuz kadar büyük değil. A kasadaki ekranı mı koydular acaba birebir? 

Hayalet bir kadran yok. Ama kadranlar arası ekran büyümüş gözümden kaçmadı. Arabanın içerisinde genel olarak hep klasik bir araç tasarımı var demek istediğim şu: çok dikkatli bakmadıktan sonra bu araba iç dizaynında ben elektrikliyim diye bağırmıyor. 

5 ve 7 koltuk seçenekleri ile bu araç piyasada olacağı söyleniyor. Aynı zamanda arka tarafı panel van gibi de alabileceğimiz bir seçenek de olur diye düşünüyorum. Çift sürgülü kapı ile arabaya kullanım kolaylığı sağlanmak istenmiş  iyi bir hamle olmuş.

Arabada kullanılacak motor bilgisi açıklanmadı. Konsept bir araç olduğundan şimdi açıklansa da piyasaya çıkarken farklı bir motorla karşımıza gelebilir. 

Bu arabanın Renault Kangoo E-Tech Electric ile platform kardeşi olduğunu hatırlayalım.  renault kangooda EQT 45 kWh’lik bataryadan besleniyor. WLTP normlarına göre 265 km menzil sunabilen bu ünite 75 kW (102,5 bg) güç, 245 Nm de tork sağlayabilecek.

Bu araba da anlaşılan tam Mercedes olarak gelmiyor. Renault ile platform kardeşi bunlar dedik. Buna ek olarak bu arabayı Nissan amblemi ile de göreceğiz. Hep maaliyet düşürme politikaları hep ortak arge çalışmaları derken bu arabayı 3 markayla da göreceğiz. Sevmiyorum bu işi ama fiyat düşürme nedeniyle markalar çok yapıyor bu tip işleri. 

Araç 2021 içerisinde konseptlikten çıkar ve 2022 yılı içerisinde bizim karşımıza çıkar deniyor bakalım. Görelim ilk hangi amblemle karşımıza çıkacak bu araba görelim. 

Siz nasıl buldunuz Mercedesin bu ufak ticari arabasını. tasarımı sizce nasıl yorumlarınızı belirtmekten çekinmeyin ve bu tarz yeni araba videolarını kaçırmamak için kanala abone olup çanı açabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir