Tam Elektrikli Manuel Vites Opel Manta Tanıtıldı

1970li 80li yıllarda Opel’in üretmiş olduğu Manta isimli coupe modelini hatırlıyor musunuz? Bu coupe modelini Opel elektrik ile birlikte yeniledi. Opel Manta GSe ElektroMOD olarak adlandırılan o elektrikli yeni Manta konsepti bir süredir internete sızıyordu en sonunda Opel bu arabayı resmi olarak tanıttı. Tam elektrikli Opel Manta standart elektrikli araçlar gibi otomatik vites ile gelmiyor. 

opel manta a coupe
Opel Manta A Kasa Coupte

İlk kasa Manta’yı hatırlayalım A kasa olarak geçen bu kasayı elektrikli konsept biraz daha fazla andırıyor. Klasik mantada olduğu gibi araçta dik tasarım çizgileri hakim. Ön tarafta ızgaranın olması gerektiği yerde tümleşik bir LED ekran bulunuyor ancak muhtemelen konsept diye böyledir. Piyasaya çıkarken bu ekranın gideceğini düşünüyorum. 

Parlak sarı renge sahip bu araçta siyah kaput ve jantlar gibi bazı siyah detaylar bulunuyor. Arabanın arka tarafındaki lastikler biraz daha büyük duruyor. Arka tarafta da klasik araç tasarım dili korunmuş diyebilirim. 

Elektrikli Opel Manta Özellikleri

Arabanın çamurluklarında Opel’in web sitesine yönlendirme yapan qr kod stickerları var. Şarj girişi sağ arka çamurluğun alt kısımlarında kalmış bagaj kapağı ve düğmesi kapı kolları tam bir retro tasarım hoşuma gitti.

Arabanın içerisine geçtiğimizde retro tasarım devam ediyor. Kullanılan direksiyon simidi ve vites topuzu tam bir klasik. Sürücüye yönelik çift ekranlı kokpit arabanın yeni bir araç olduğunu gösteriyor. Dijital gösterge paneli 12 inç büyüklüğündeyken bilgi eğlence ekranı 10 inç büyüklüğünde olduğu açıklandı.

İç mekandaki spor koltuklar sarı dikiş detayları el freni kapı kolları ve retro havasının devam etmesi gerçekten çok hoşuma gitti.

Konsept araçta 1 adet elektrik motoru bulunuyor. Bu elektrik motoru arabaya 147 beygir güç ve 255 nm tork veriyor. Klasik Manta’da olduğu gibi araç gücünü arka tekerleklere aktarıyor. Bu araç tam elektrikli olmasına rağmen 4 ileri manuel bir şanzımana sahip. Herhalde klasik arabaya saygıdan biraz metro havasını korumak için bu tarz bir hamle yapılmış ancak piyasaya da manuel vites seçeneği ile çıkar mı bilemiyorum. Araçta 31 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya bulunmaktadır. Bu kombinasyon ile araç 200 kmlik bir menzile sahipmiş. Şehir içerisinde işten eve gidip gelmelik kullanılacak retro tasarıma sahip bir coupe modeli olmuş.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir