Tam Elektrikli Ford F150 Lightning Tanıtıldı

Ülkemizde satılmayan ancak Amerikanların vaz geçemediği kamyonet modeli ford F150’yi biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Bu kamyoneti hiç görmemiş olmanız imkansıza yakın. en kötü ihtimalle izlemiş olduğunuz bir filmde görmüşsünüzdür. Ford Ranger’ın üst modeli olarak nitelendirilen bu model tam elektrikli olacak şekilde tanıtıldı. Tam elektrikli Ford F150 Lightning olarak isimlendirilen bu kamyonet elektrikli olmasına rağmen işlevselliğinden hiç kaybetmemiş gözüküyor.

ford f150 kamyonet

Super Crew gövde tipinde kamyonet gelecek yana standart motorluda gördüğümüz çift kapılı tasarım gibi değil de 4 kapıya sahip geniş gövdeli tasarımda gelecek. 

Şase biraz güçledirilmiş ve alt tarafına bir çok koruma parçası eklenmiş. Sonuçta aracın alt tarafında 860 kilogramlık bir batarya ağırlığı bulunuyor

Araba doğal olarak F150 üzerine temellendirildiği için tasarımları neredeyse aynı diyebiliriz.Ön taraftaki ızgarada bir oyun yapılmış ki bu da arabanın elektrikli olduğunu anlamaya yetiyor. Radyatör ızgarası kaldırılmış, tasarım ufak dokunuşlarla biraz daha modernleşmiş. Led farlar da dikkat çekiyor.

Arabanın içerisi bildiğimiz F150 diyecektim ki 15.5 inç büyüklüğündeki bilgi eğlence ekranını görünce vaz geçtim. Baz versiyonda bu ekran 12 inç büyüklüğüne düşecekmiş. 

Kamyonetleri arka kasada yük taşımak için genelde tercih ederler bu kamyonet elektrikli olduğu için 400 litrelik bir bagaj hacmi da ön bagajda elde edilmiş güzel olmuş. Ön bagajda ve arka tarafta usb çıkışları ve prizler bulunmaktadır.

Tam Elektrikli Ford F150 Lightning Özellikleri

Her aksta 1 adet olmaz üzere 2 elektrik motoru sayesinde kamyonet 4×4 bir yapıya kavuşuyor. Kamyonetin batarya bilgisi henüz açıklanmadı ancak Ford, aracın standart versiyonunun 370 km, uzun menzilli versiyonunun ise 480 km menzil sunacağını açıklıyor.

Ford, elektrikli F-150’nin standart menzilli versiyonunda 432 beygir güç, uzun menzilli versiyonunda ise 571 beygir güç değeri bulunacağını açıklıyor. Her iki kombinasyonda da kamyonet 1.050 nm tork üretebiliyor. 0-100 hızlanmaları ile 5.5 ve 4.5 saniye olacağını belirtiliyor. 

F Serisi kamyonetler ilk kez bağımsız arka süspansiyon sunan F-150 Lightning; Normal, Sport, Off-Road ve Tow/Haul (Römork) şeklinde 4 adet sürüş modu da bulunduruyor.

Ford, elektrikli F-150’de yükleme sonrasında menzili tekrardan hesaplama kabiliyetine sahip olan sensörlere de yer vermiş. Buna ek olarak “Pro Trailer Hitch Assist” adlı bir sistem, bir römork çekilmesi esnasında sürücüye direksiyon ve pedallar için destek verebiliyor.

F-150 Lightning, “Ford Intelligent Backup Power” adlı bir özelliğe de sahip. Bu özellik, evlerde elektriğin kesilmesi durumunda F-150’nin eve enerji verebilmesi anlamına geliyor. Tabii bu özelliğin kullanılabilmesi için Ford Charge Station Pro şarj ünitesinin satın alınması gerekiyor. Ford, F-150 Lightning’in uzun menzilli büyük bataryalı versiyonunun, bir evin 3 günlük enerjisini sağlayabileceğini belirtiyor.

Ford F-150 Lightning, 2022’nin bahar aylarında üretime girecek. Aracın ABD başlangıç fiyatının 40.000$ olacağı belirtiliyor. F-150 Lightning’in en üst seviye versiyonunun fiyatının 90.000$’ı bulacağı da belirtiliyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir