Swift Class Oluşturmak ve Class Kullanımı Nasıl Yapılır ?

Bir programlama diline yabancı değilseniz sınıf oluşturma işleminin ne kadar gerekli bir şey olduğunu nesne tabanlı programlama sırasında görmüşsünüzdür diye düşünüyorum. Swift programlama dilini yeni yeni öğreniyorsanız Swift class oluşturmak ve kullanımı nasıl yapılıyor size açıklayayım.

Swift Class Oluşturmak

Swift programlama dili ile bir yazılım yazarken Apple bildiğiniz üzere Model View Controller yapısını kullanmanızı öneriyor. Bu sebepten dolayı projenizde Models adında bir group (klasör) açmanızı öneriyorum. Oluşturacağınız sınıfı sınıfadı.swift şeklinde bu klasörde oluşturabilirsiniz. Evet, direk ViewController ya da başka dosya içerisinde de oluşturabilirsiniz ama uygulamanızı geliştirirken dizayn patternlere uymanızı öneririm.

import Foundation

class School {
  var SchoolName:String = ""
  var Dates:String = ""
  
  func CurrentStatus(){
    print("Mezun oldum.")
  }
}

Yukarıdaki kod bloğu ile School adında bir fonksiyon tanımladım. Bu fonksiyon 2 adet String tipinde değişkene sahip. Bu sınıftan bir obje oluşturduğumda varsayılan olarak bu değişkenler “” değerine sahip olacaklar. Aynı zamanda bu sınıf bir de fonksiyona sahip. Bu fonksiyonu çağırdığında bir print fonksiyonu çalışacaktır.

var university:School = School()
university.SchoolName = "İzmir Ekonomi Üniversitesi"

Şeklinde oluşturmuş olduğunuz sınıfı rahatlıkla kullanabilirsiniz

İmplementasyon olarak çok basit kalan bu sınıf örneği ile size asıl göstermek istediğim tıpkı diğer programlama dillerinde olduğu gibi Swift programlama dilinde de bir sınıf oluşturabiliyorsunuz. Bu sınıf bir başka sınıftan miras alabilmektedir. Sınıf içerisinde değişkenler ve fonksiyonlar olabilmektedir.

Design pattern kullanmayı unutmadan siz de kendi sınıfınızı oluşturabilir hattta başka sınıflardan miras da alabilirsiniz. Şimdi sıra sizin kendi sınıfınızı oluşturun ve App Store’da yayınlamak istediğiniz uygulama için 1 adım daha ilerleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir