SUV Tercih Sebebi Neler ve Hangileri Gerçek Sebep ?

SUV segmenti araçlar son senelerde bir hayli yükselişte. Özellikle ülkemizde bu tarz araçların satış rakamları sedan ve hatchback araçların satış rakamlarını solladı geçti. Bir çok markanın bu segmentte araç üretmesine sebep oldu diyebilirim. Peki ama SUV tercih sebebi olarak neleri görüyoruz ?

SUV Araçlar Nelerdir ?

İlk olarak SUV olarak kısalttığımız şu araç segmentine bir göz atalım. Kelimenin açılımına bakacak olursak Sport Utility Vehicle yani sportif kullanıma uygun araç demektir. İşin aslında gözümüde canlanan SUV araçlar ile bu tanım pek bağdaşmıyor. İşin aslında bu tarz araçlar arazi sürüş yeteneklerine sahip ve günlük kullanıma uygun ideal aile otomobilleridir. Yerden yüksek olmalarına karşılık aynı zamanda yükseklikten dolayı şasi dengesi ve viraj kabiliyeti gibi problemleri kullanıcısına yaşatmayan araç tipidir. SUV hakkında daha fazla bilgi için Lexus’un makalesini okuyabilirsiniz.

suv almak için nedenler

Başlıca SUV Alma Sebeplerimiz ?

Son zamanlarda konforlu binek otomobillerin satış rakamlarını bu tipteki araçlar nasıl geçti ? Bu geçişi nasıl sağladılar dersek cevabımı çok basittir bizim tercihlerimizdir. Kullanmakta olduğumuz araçta konforlu bir şekilde seyahat etmeyi hepimiz isteriz. Sonuçta o kadar para vermişiz bir insan olarak en pahalı keyfi alışverişimizi yapmışız rahat etmeyi hepimiz isteriz. Araç alımında yüksek fiyatlara çıktığımızda karşımıza seçenek olarak yüksek arazi araçları ve lüks binek otomobiller çıkıyordu. Yüksek arazi araçları içerisinde kullanılan malzeme, sert süspansiyonlar, yüksek hızlarda düşük viraj kabiliyetleri ve donanım seviyesinin yetersiz olması sebebi ile lüks binek otomobilleri tercih ediyorduk. Ancak devir değişti. Arazi araçları ile hatchback araçların birleşimi bir hal alan SUV araçlar hem konforlu, hem gelişmiş donanıma sahip hem de yüksek araçlardı. Hal böyle olunca SUV tercih sebebimiz oldu.

SUV Tercih Sebebi Olarak Gerçeğe Bakalım

Yukarıdaki paragrafta anlatmış olduğum tercih sebebi ve sizin aklınıza gelen bir kaç tercih sebebi bana hep içimizde sakladığımız tercih sebebini güçlendirme niteliğindeki sebepler olarak geliyor. Aslında hepimizin içimizde tuttuğu tercih sebebi çok daha başka : egomuzu tatmin etmek. Hepimiz ışıklarda yanımıza bir arazi aracı gelince ne kadar alçakta olduğumuzu fark edip içten içe kendimizi üzmüşüzdür. Hepimiz arazide yüksek araçların gidebilme kabiliyetini görüp keşke ben de gidebilsem demişizdir. Hepsinden de önemlisi hep yüksek jeepler ile gelen patronlara imrenmişizdir.

SUV aldım sizden yukardayım. Yukardayken yüksek hızlarda viraja girebiliyorum ve koltuklarım ısıtmalı…

Herkesten kendini yukarıda görmek (EGO)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir