Subaru Impreza Wrx Turbo Sesi – Özel Arabalar 9

Büyük rüzgarlığı, mavi rengi ve alt sarısı jantları ile hepimizin odalarında posterleri bulunan o efsane araba, Subaru Impreza Wrx ! Bu arabanın adını duyar duymaz kulağınıza o boksör motorun güzel sesi ve turbo blow off sesi geliyor değil mi ? Başarısını rally yarışlarında gösteren efsane otomobillerden birisidir, tıpkı Lancia Delta gibi.

Subaru Impreza Wrx Colin McRae

colin mcrae

Bu efsanede büyük emekleri bulunan arabacı adamlardan birisi de tabiki de rahmetli Colin McRae’dir. Impreza Wrx ile bu adam neredeyse özdeşleşmiştir. Bilgisayar ve oyun konsollarında rally yarış oyunlarının kapak resimlerinde bu araba ve Colin McRae bir çok kez kapak oldular. Maalesef bu efsane insanı çok genç yaşta bir helikopter kazasında kaybettik.

1995 subaru impreza wrx

Rally yarışlarında Legacy model Subaru yerine ilk kez 1995 yılında Impreza modeline geçiş yapıltı. Subaru’nun sponsoru olan tütün firmasının reklamları ile araç kamufle edildi. Tütün firmasının 555’li ismini hatırlamadığım ürünü kapsamına araba lacivert ve altın sarısı rengine büründü. İşte Impreza’nın renkleri buradan geliyor.

2.0 litre turboşarjlı boksör motorlu Subaru Impreza ilk keza Japonya pazarına sürüldü. Bu pazara WRX yani World Rally Experimental adında özel bir paket ile sunuldu. Subaru Dünya Ralli Yarış şampiyonasında tüm etaplara katıldı ve ertesi yıl üst üste 3 yıl boyunca şampiyon oldu.

subaru impreza wrx 22b

Bu şampiyonluğu ve markanın 40. yılını kutlamak için özel bir Subaru Impreza üretildi. Bu model 22B olarak isimlendirilmişti. Bu model sadece 424 adet üretildi ve bu arabalar sadece Japonya pazarında satışa sunuldu. 2212 cc hacminde boksör bir motor bulunmaktadır bu arabada. Bu motor 280 beygir güç ve 363 nm tork üretebilmektedir. 4.2 saniyede 0’dan 100 kilometre hıza çıkabilmektedir. Bu arabanın tüm modelleri satılmışken 1 tanesi Colin McRae’ye hediye edilmiştir.

Bu 424 adet satılan özel araba sonrası Subaru, Japonya’daki modifiye severlerin rüyası olmaya başladı. Bana göre bu gün hot hatch olarak gördüğümüz her araba varlıklarını Subaru’ya borçludurlar. Biliyorum Subaru sedan bir arabadır.

subaru impreza bugeye

Bu arabanın ardından böcek gözlü bir Subaru Impreza piyasaya sürüldü. Bug eye olarak bu araba isimlendirildi. Tabiki de performansından, 4 çekerinden ve sesinden asla ödün vermemişti.

2007 subaru impreza wrx sti

Yeni Beğenmediğim Impreza Sayılan Arabalar

2007 yılında araba yine yenilendi. Bu araba her zaman olduğu gibi boksör motor ve 4 çekerdi. Motoru 280 beygir ve 392 nm tork üretebiliyordu. Kaputunda bulunan motor havalandırması ve büyük rüzgarlığı dikkat çekiyordu.

2008 subaru impreza

2008 yılında Impreza yine yenilendi ve araba yumuşaklaştı. Mazda 3 serisini aşırı andıran bu araba sadece hatchback olarak piyasaya sürüldü ve bana hüsran yıllarımız başlamıştır.

2009 Subaru WRX

2009 yılında bu arabanın sedanı ortaya çıktı ancak efsane yavaş yavaş bozuluyordu.

2014 subaru impreza wrx

2014 yılında sedan bir WRX piyasaya sunuldu. 268 beygirlik bir boksör motor bu arabada bulunmaktadır.

Tüm bu Subaru Impreza WRX modelleri asla birer ekonomik araba olamadılar. 2009 yılına kadar iç donanımları ve donanım seviyeleri teknoloji yoksunu ve estetik yoksunu olarak üretilmiştir. Ancak bu arabanın amacı insanları şaşırtan dengesi ve performansı ile virajları peş peşe alabilmesidir.

Bu araba rally yarışlarında elde ettiği başarı, üstün mühendislik harikası yürüyeni, beni büyüleyen o blow off sesi ve günümüz günlük performans araçlarının önünü açması ile özel arabalardan birisidir.

Fark ettiyseniz efsane bozulunca ben de sevmemeye ve bilgi vermemeye başladım. Bu araba Subaru Impreza Final Edition tanıtıldı ve bu arabanın bir daha üretilmeyeceği söylendi. Efsanenin son olduğunu söylenen bu araba hakkında da üzüntüden bilgi vermiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir