SQL Stored Procedure Oluşturmak Nasıl Yapılır ?

SQL veritabanında bir işlemi kayıt edip bu işleme ihtiyaç duyduğunuzda kolay bir şekilde gerçekleştirmek için stored prosedüre tanımlarız. Stored prodecure daha önceden tanımlanmış bir SQL kod bloğu diyebiliriz. Bu kod bloğu içerisinde SQL komutları ve fonksiyonlar bulunabilir. Siz de ihtiyaç duyduğunuzda Stored Procedure adını verip bu prosedürü çalıştır komutunu vererek daha önceden tanımlamış olduğunuz prosedürü çalıştırabilirsiniz. SQL Stored Procedure oluşturmak nasıl yapılır ?

SQL Stored Procedure Oluşturmak

Çok basit bir SQL kodu ile SQL Stored Procedure oluşturabilirsiniz. Kodun yapısı şu şekilde:

CREATE PROCEDURE procedure_adi
AS
Olmasını istediğiniz SQL komutları
GO;

Yukarıdaki kod bloğunda procedure_adi denilen yere oluşturmak istediğiniz prosedürün adını yazabilirsiniz. Bu ismi daha sonrasında prosedürü çalıştırmak için kullanacağız.

Olmasını istediğiniz SQL komutları alanına yazmakta olduğunuz SQL sorguları, prosedürü çağırdığınızda otomatik olarak sırasıyla çalışacak kodlardır. Yazım sırasına göre buradaki sorgular çalışmaktadır.

SQL Stored Procedure Çalıştırmak

Daha önceden tanımlamış olduğunuz bir SQL stored procedurunü çalıştırmak veya çağırmak için aşağıdaki küçük kod bloğunu kullanabilirsiniz.

EXEC procedure_adi;

Execute (çalıştırmak) kelimesinin komutu olan EXEC komutu ve yanına çalıştırmak istediğin stored procedureün adını yazmanız yeterli olacaktır.

Çeşitli kaynaklarda stored procedure hakkında araştırma yaparken sp olarak görebilirsiniz stored procedureları şaşırmayın. Stored procedure kelimesini sp olarak kısaltmaktayız hatta stored procedure isimlendirmesi yaparken sp_storedprocedure adı şeklinde bir isimlendirme yöntemi seçmekteyiz. Store Procedureler size zamandan tasarruf yapmanızı ve programlık bir şekilde bazı işlemleri SQL bazında kayıt etme imkanı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir