Sonsuz Kaydırma – Android Uygulama Geliştirme 14

Android uygulama geliştirme yazı serimiz kapsamında 14. yazıyı okuyorsunuz. Bu yazıda Infinite Scroll yani sonsuz kaydırma özelliğini listemize ekleyeceğiz. Biliyorsunuz ki kategori farketmeksizin listemizde şu anda sadece 10 yazı var. Kullanıcı listenin en sonuna indiğinde listeye yeni elemanlar eklemek istiyoruz. Bunun için gerekli kodlamaya hemen başlayalım.

Sonsuz Kaydırma Android Kodları

Bunun için ilk olarak arayüzümüzde bulunan ListView objesine setOnScrollListener dinleyicisi bağlıyoruz. Bu dinleyicinin onScroll fonksiyonun içerisinde view.getLastVisiblePosition() ile görüntülenen elemanın listenin son elemanı olup olmadığını kontrol edeceğiz. Eğer görüntülenen eleman listenin son elemanı ise listemize yeni elemanlar ekleyeceğiz.

yaziEkle adında bir fonksiyon ekledim projemize. Bu fonksiyon içerisinde WordPress API üzerinden yeni elemanlar çekeceğim. API’dan kategori fark etmeden sadece son 10 yazıyı alabiliyorduk. API’a attığımız isteğe page (sayfa) bilgisi ve sayfa numarası verirsek sonraki 10 elemanları da API üzerinden alabiliyoruz. Bunun için API’dan istekte bulunurken kullanmış olduğum adreslerde güncelleme işlemleri yaptım.

Bu güncelleme işleminin yanı sıra aynı zamanda sayfa bilgisini tuttuğum bir değişken oluşturdum. Bir sonraki yazımda da yükleniyor ibaresi yazdıracağım ekrana aynı zamanda bunun için de bir değişken kullandım. Tabi bu değişkenin gizli bir görevi daha var ancak bu görevi siz değişkeni kullanmadan projeyi oluşturarak fark edin diye söylemiyorum. İpucu olarak bir sonraki yazıda bu değişkeni kullanabilirdim ancak şimdiki yazıda kullandım diyebilirim.

Projenin tüm kodlarına projenin GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir