Skoda Kushaq – En Küçük Skoda SUV Modeli Karşınızda

Skoda bu aralar Volkswagen Audi grubunda en çok SUV modellerine yönelen marka olma yolunda ilerliyor. Bir zamanlar sadece Yeti vardı. Artık Kamiq ve Karoq da var. Markanın SUV ürün yelpazesi bir hayli genişledi. En son da Skoda Kushaq adındaki küçük suv modeli tanıtıldı.

Skoda Kushaq Dış Tasarımı

Her şeyden önce şu arabanın bir ön tasarımına baktım. Ardından arka taraf ve çarprazdan gövdeyi alan bir resmini gördüm. Dedim ki bu Captur’a rakip olursa onu parçalar. Ülkemizdeki 1.5 dci sevdalıları TSi’a bir şans verirse ki bence verebilirler bu araç çok iş yapar dedim ama ülkemize gelmeyecekmiş.

Arabanın tasarımı gayet dinamik ve hoş duruyor gerçekten bunu inkar edemem. Skoda’nın tasarımsal çizgilerini ve markanın tasarım dilini de beğeniyorum. 2020 yılı içerisinde Vision IN adında konsept bir Skoda SUV modeli tanıtılmıştı. İşte o aracın gerçek hali Skoda Kushaq oldu! Gerçekten konsept modele fazlasıyla sadık kalınmış.

Kamiq ile karşılaştırırsak bu araç biraz daha dar ve kısa açıklanan rakamlara göre. Bu araç Kamik ile karşılaştırdığımız daha yüksek herhalde Hindistan’daki bozuk yollarda araç daha rahat yol alabilsin diye düşünülmüş. 

Arabanın dış tasarımın eksiklikler bulunuyor mesela ön ve arka tarafta kayan sinyallerimiz yok ama bu aracın en büyük hedefi uygun fiyatlı olması unutmayalım araç Hindistan pazarını hedef almış.

Skoda Kushaq İç Tasarımı

Arabanın içerisi yeni Skoda iç dizayn dilini çok güzel yansıtmış. Benim sevmediğim yeni Skoda direksiyonu Golf 8 ile Audi Volkswagen grubuna katılmış vites seçicinin olmaması ve Kamiq’te olmayan daha da dijitalleşmiş klima kontrolleri arabanın içerisinde dikkatimi çeken ilk detaylar oldu.

Araç küçük sınıfı gereği ama paylaşılan ölçülere bakılırsa büyük tutulmak istenmiş özellikle iç hacim biraz geniş ve uzun tutulmak istenmiş bunu rahatlıklar tasarımlardan da görebilirsiniz. Araç büyükmüş gibi gözükmesi için bir çok tasarım oyununa başvurulmuş.

Aracın baz aldığı pazar Hindistan olunca koltuklarda çok bir yenilik çok cafcaflı bir tasarım beklemek yersiz oluyor. Torpido üstünde bir ahşap kaplamamsı yer dikkatimi çekti, güzel olmuş. Elektronik el freni yok normal. İç tasarım fazla masraf ve cafcatan kaçınılarak oluşturulmuş modern bir Skoda iç mekanı olmuş diyebiliriz. Tabi hayalet ekran da yok ama yeterli yani güzel.

Arabanın donanım özellikleri, motor seçenekleri ve fiyatı hakkında daha fazla bilgiye erişmek için bu araba hakkında çekmiş olduğum videoya bakmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir