Sınıf Listesi Oluşturma – Android Uygulama Geliştirme 10

Android uygulama geliştirme yazı serisi kapsamında en son bir liste oluşturmuş ve bu listeyi ekranda kullanıcıya göstermiştik. Hatta bu listede basılan elemanı algılamayı bile yazmıştık. Android uygulama geliştirme yazı serimin 9. yazısında bir sınıf oluşturmuştuk. Bu yazıda ise sınıf listesi oluşturma adımını yapalım.

Sınıf Listesi Oluşturma Kodları

Bir listeye her zaman ilkel değişken tipleri koymayız hatta çoğu zaman koymayız. Benim gördüğüm ve geliştirdiğim kadarı ile çoğunlukla listelere sınıf tipinde değişkenler konuluyor. Bu sebepten dolayı ben de Android listelerine sınıf tipinde değişken koymayı ele aldım. Zaten geliştirdiğimiz uygulamada bu işlemi yapacaktık.

sınıf listesi oluşturma

ArrayList collection tipini kullanacağım. Bu collection tipinin içerisine data tipi olarak oluşturmuş olduğum yaziBaslik sınıfını vereceğim. Sonrasında bir for döngüsü ile tanımlamış olduğum listeye elemanları ekleyeceğim. İşin aslında bu tip bir kod yazmayı pek önermem ancak şimdilik amacımız sınıf değerlerini içeren bir liste oluşturmak olduğu için en temel yöntemi uyguluyorum.

Yukarıdaki kod ile sınıf tipinde değişkenleri bir listede toplayabilirsiniz. Bu listede istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Siz kendiniz geliştirmekte olduğunuz programa göre bir sınıf yapısı oluşturabilir ve bu sınıf yapısına sahip değişkenleri bir listede toplayabilirsiniz.

Liste içerisinde sınıf değişkenlerini henüz bir yerde kullanmadım. Bu tanımlama işleminin kodlarını da GitHub üzerinden sizinle paylaşıyorum. Bir sonraki yazıda sizinle ana ekranda bulunan liste yerine bu listeyi koyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir