SignalR Nedir ? Ne Zaman Kullanmak İyidir ?

SignalR bir frameworktür. Tek bir cümlede size tüm cevabı verip yazıyı bitireceğimi düşünmeyin. Öncelikle framework nedir bunu bilmiyorsanız öğrenmek için framework, kütüphane ve programlama dilinin ne olduğunu anlattığım yazıma göz atmanızı öneririm. Şimdi gelelim SignalR’a.

SignalR Nereden Çıktı ?

İhtiyaçtan doğan bir frameworktür. İhtiyaçtan doğduğu için de geliştiriciler için çok değerlidir. Çünkü geliştiricilerin işini kolaylaştırmıştır. Gerçek zamanlı uygulamaları geliştirmek yazılım geliştiriciler için hep bir problem olmuştur. Bu durumu bir örnek ile açıklayayım. Bir web sitesi düşünelim. Bu web site üzerinde görmüş olduğunuz bir bilginin sürekli güncel tutulması gerektiğini düşünelim. Bu yazıyı güncel tutmak için 2 ihtimaliniz vardır. İlk ihtimalimiz sürekli olarak JavaScript ile request atmak. Bu yöntem sunucuları çok yoracaktır. İkinci yöntem ise sürekli olarak sayfayı yenilemek. Bu da kullanıcının pek tercih etmeyeceği bir yöntem. Aynı zamanda sayfada bulunan diğer bilgiler de güncelleneceği için sunucu yine yorulacaktır.

Bu problemin çözümü olarak SignalR ortaya çıkmıştır. O zaman bir de SignalR’a bakalım.

SignalR, açık kaynak kodlu bir .NET kütüphanesidir. Normal bir web uygulamasında kullanıcı site ile etkileşime girdikçe web uygulamasından sunucuya bir istek gider. Sunucu isteğe karşı bir cevap gönderir. SignalR ile birlikte sunucu ve istemci arasında sürekli bir bağlantı kurulur. Sunucu tarafında bir veride değişiklik olduğu zaman bir Javascript metodu çağırılır. Bu metod ile sunucuya bağlı istemci ve istemcilere haber verilir. Javascript sayesinde tüm sayfa değil sadece verinin olduğu bölüm yenilenir. Bu yenilenmenin ne zaman olacağını takip etmek için istemci sürekli sunucuya soru sormaz, sunucu bilginin değiştiği zaman istemciye haber verir.

Ekranda gördüğünüz sayfanın sadece belli bir bölümündeki verinin güncel tutulmasını istediğiniz uygulamalarda bu kütüphaneyi kullanabilirsiniz. Bunlar gerçek zamanlı izleme uygulamaları, iş takip uygulamaları, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları olabilir.

SignalR sayesinde kullanıcı veri tasarrufu yapar. Cihazlar daha az yorulur. Kısaca bütçe ve çevre dostudur.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir