Shelby Cobra Daisy Son Cobra – Özel Arabalar 30

Otomobil tarihinin en ikonik markalarından birinin en ikonik modeli tabiki de Özel Arabalar listemdeki yerini alıyor. Evet, başlıktan da anladığınız üzere Shelby markasına ait 1 adet üretilmiş konsept model olan Shelby Cobra Daisy modelinden bahsediyorum.

Shelby Cobra Daisy

2003 yılında Ford ve Shebly ortaklaşa geliştirdiği bu model adını ABD’nin Georgia eyaletinde bir şehirden almaktadır aynı zamanda daisy papatya anlamına da gelmektedir. Bu araç yeni nesil Shelby Cobra olarak tasarlanıyordu ve bu şekilde piyasaya çıkması hedefleniyordu. Shelby yeni bir Cobra inşa etmek istiyorum diye konuşurken bir yandan bu projeyi geliştiriyordu. 

2007 yılında piyasaya çıkması beklenen arabanın 2008 krizi yaklaşması nedeniyle projesi onaylanamadı. Bu sebepten dolayı da hiç bir zaman üretimine başlanamadı.

Araçta Ford GT40’da kullanılan 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. Şanzıman dışında bir çok parçanın da Ford GT40’dan alındığı şüphesiz. Arabanın motoru ise sadece bu araç için Ford tarafından üretilen özel bir motordur. Daha doğrusu Ford’un Advanced Powertrain grubu tarafından üretilen 4 deneysel motordan birisidir. 6.4 litre büyüklüğünde V10 motor 613 Amerikan beygiri üretebiliyor. Size bu arabanın sesini dinletmek istiyorum. Tam bir amerikan sesi tam bir tedavi

Bu arabanın 1 adet üretilmesi ve bu aracın üretiminde Caroll Shelby de bizzat çalışmalara dahil olduğu için bu araç çok özel bir araçtır. Caroll Shelby parmağı değmiş her otomobil çok özeldir ama bundan 1 adet var.

Dünya üzerinde sadece 1 adet olan bu otomobil Ağustos 2021’de düzenlenecek olan Mecum Auctions adlı açık arttırmada satışa sunulacak. Satışa sunulacak olan bu otomobil ile bu güne kadar sadece 150 mil yani 240 kilometre yol gidilmiş. 

Aralık 2003’te Daisy, Carroll Shelby ile bir fotoğraf çekimi için hazırdı ve ardından California’daki Irwindale Speedway’de iki günlük bir test yaptı. Bu iki gün boyunca Shelby, Daisy’le ovalin etrafında yüksek hızlı turlar attı ve bir sürü donut yaptı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir