Samsung Telefon Ekranı Neden Başkasından Alacak ?

Samsung’un ekran paneli üreticisi kimliğini de biliyorsunuz değil mi ? Markanın uzun süredir televizyon ve türevi cihazlar ürettiğinin farkındasınızdır. Hatta bizim ev dahil olmak üzere bir çoğumuzun evinde Samsung marka televizyon olduğunu da düşünüyorum. Hal böyle olunca Samsung telefon ekranı tedariğini başka firmadan yapacak diye bir haber gördüğünüzde şaşırmış olabilirsiniz diye düşünüyorum.

Samsung Ekran Üretimi

Samsung diye nitelendirdiğimiz firma işin aslında bir holding yani içerisinde birden fazla firma bulunmaktadır. Bu holding içerisinde ekran panel üreticisi firma Samsung Display ve akıllı cep telefonu üretici firma ise Samsung Electronics.

Samsung Electronics, OLED ekran üretiminde açık ara fark ile piyasada birinci olarak gösterilen bir şirket. Apple başta olmak üzere piyasada bir çok markanın OLED ekran üreticisi Samsung. Hem pazarda başarılı bir firma olmak hem de herkesin ekran tedariğini yapıp da kendi bünyesindeki bir firmaya ekran tedariği yapmamak çok garip geliyor değil mi ?

Samsung Telefon Ekranı İçin Neden Başka Markaya Para Ödeyecek ?

Samsung Electronics cihazlarındaki ekranlar için Samsung Display firmasına bir ücret ödüyor. İşin aslında aynı cepten çıkıp bu para aynı cebe girmiyor çünkü her ikisi de farklı firmalar. Samsung Electronics bu sıralar cihazlarında maaliyeti düşürmek istiyor ve hal böyle olunca cihazdaki belki de en pahalı parça sayılabilecek ekrana gözünü dikiyor. Samsung’un telefon ekranı tedariği için şu sıralar konuşmuş olduğu firma BOE Technology, Çin kökenli bir elektronik cihaz üreticisidir. Bu firmadan Samsung Electronics iyi bir fiyat alırsa kardeş firma yerine bir Çin firmasından ekranları alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir