Samsung Exynos Mobil İşlemci Üretimini Durduruyor

Samsung bazı mobil cihazlarında kendi üretmiş olduğu Exynos serisi mobil işlemciler kullanıyordu. Bu işlemciler bir nevi Qualcomm işlemcilerin rakibi niteliğindelerdi. Ancak Samsung’dan gelen açıklamalara göre Samsung Exynos mobil işlemci üretimini durduruyor.

Neden Samsung Exynos Mobil İşlemci Duruyor ?

Bu sorunun birden çok cevabı olduğunu düşünüyorum. Ancak benim ihtimallerim dahilinde olan cevaplardan çok Samsung’un yapmış olduğu açıklamayı ele almak çok daha doğru olacaktır. Samsung maliyet hesaplamalarından dolayı mobil işlemci üretimini durdurduğunu açıkladı. İşin aslında firma bu güne kadar çok iyi dayandı diyebiliriz.

Güney Koreliler genellikle bağımsızlık düşkünüdürler. Cihaz üretiminde işlemci bazlı da olsa farklı bir firmaya bağlı kalmak bir nebze Samsung’u üzebilir diye düşünüyorum. Bu departmanın kapatılması maalesef firmanın bu departmanda çalışanlarının işsiz kalmasına sebep olacak. Bu üzülecek bir durum ancak tecrübeleri sayesinde umarım kolayca iş bulurlar.

Bu güne kadar üretmiş olduğu işlemcilerde aman aman bir fark ile Qualcomm’u geçti diyemem. Zaten modellerinde 2 farklı işlemci ile piyasaya çıkması da karışıklık yaratıyordu. Tabi bunu kaçımız fark etti ya da kaçımız biliyor ki ?

Samsung’un işlemci departmanına ayırmış olduğu kaynakları başka departmanlara aktarması bence Samsung cihazlarının çok daha iyi yerlere geleceğinin garantisini şimdiden veriyor. Qualcomm işlemciler ile Samsung mobil cihazlarının uyumlu çalıştığını da düşünürsek bu duruma çalışanların işsiz kalması dışında çok sevindim diyebilirim.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir