Renault Laguna Coupe – Markayı Değiştir Yok Satar !

Renault tarafından üretilmiş olan ve maalesef markanın ucuz / ekonomik otomobil algısı yüzünden değeri bilinmeyen bir başka otomobil daha : Renault Laguna Coupe ! Benzer durumu aslında Renault Safrane için de konuşmuştuk.

2007 Renault Laguna Coupe Concept

2007 Frankfurt Motor Show’da aracın konsept hali ile tanıtıldı. Üretim modeli ve konsept modeli arasında bu otomobilin çok fark bulunmuyor. Laguna Coupe’nin üretim modeli de 2008 10. ayda Paris Auto Show’da tanıtıldı.

renault fluence concept
Renault Fluence Concept

Bu güzel ve kendine baktıran iddialı tasarıma sahip model, 2004 yılında lanse edilen Fluence konsept modeline ait bir çok detayı barındırmaktadır. 2004 yılındaki Fluence ile şimdiki Fluence arasında hiç bir benzerlik yok değil mi?

Türkiye’de Renault Laguna Coupe satışı 2012-2013 yılına kadar devam etti fakat Avrupa’da 2015’lere kadar satışı devam eden bir modeldir. Bu model standart bir coupe model değildir. Bu bir Gran tourismo modelidir. Bu nedenle bu otomobil havası ve tasarımıyla bana Aston Martin‘i hatırlatıyor.

Renault Laguna Coupe Özellikleri

Klima kontrolleri, multimedya kontrolleri ve direksiyonuyla bu model tamamiyle bir Renault! İçerisinde çok fazla prestijli bir tasarım beklemeyin. Maliyet politikaları nedeniyle içerisi sert plastik ile dolu. Anahtarsız çalıştırma sayesinde otomobil kart ile çalışıyor ancak kart cepte durabilir. Kartı koymak için bir kartlık var ama kartı oraya sokmaya gerek yok. İç mekan çoğunlukla sportif bir tasarımdan çok konforlu bir tasarıma sahip. Sportiflik namına araç içerisindeki tek detay altı düz direksiyon ki bu da günümüz modellerinin hepsinde var.

Ülke dışında bu otomobil gerçekten lüks donanımlara sahip ancak ülkemizde günümüz çağı için standart donanımlara sahip diyebiliriz. Power control ilk kez bu otomobil ile geldi ancak ülkemize Power controllü model gelmedi.

Dünya genelinde 3 litrelik büyük motor seçeneklerine sahip olsa da bu model ülkemizde 2 farklı motor seçeneği ile satışa sunuldu. Ülkemizdeki motor seçenekleri yüzünden bu otomobil performanslı bir coupe modeli de değildir. Benzinli motor 2 litre büyüklüğünde 170 beygir güç ve 270 nm tork üretebiliyor. Bu motor ekonomik bakım maliyetine sahip ve LPG ile uyumludur. Dizel motor da 2 litre büyüklüğünde ve 150 beygir üretirken 340 nm tork üretebiliyor.

Aslında Renault modellerinden tanıdığımız bir motor var araçta. Sadece turbo ile güçlendirilmiş bir versiyon diyelim. Şanzımanı nedeniyle çok agresif bir araç değil. Şanzıman vites geçişleri bir spor otomobil kadar seri değil.

Neden Tercih Ediliyor ?

  1. Tasarım… Gerçekten güzel bir tasarımı var. Renault markası ile değil de farklı bir marka ile piyasaya sürülseydi eminim çok daha yaygın bir araç olurdu.
  2. Kaporta masrafı hariç bu otomobil ekonomiktir. Bakım maliyeti ve yakıt maliyeti ile markasının hakkını veriyor.
  3. Farklı olmak isteyenler için güzel bir tercih. Bu fiyat bandında herkes farklı coupe araçlara yönelmek istiyor. Fakat Renault markasının bu aracı nadir olduğu için diğer tüm coupe arabalardan ayrılıyorsunuz.

Bu modelin şanzımanın bakımlarını aksatmamak gerekiyor. Parçaları bir çok Renault modeliyle özellikle de normal Laguna modelleri ile uyuşuyor. Tüm Renault modellerinin ortak sorunu olan trim sesleri zamanla ortaya çıkabiliyor. Zamanla deri sebepli koltuklarda yırtıklar ve direksiyon simidinde deformasyonlar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir