Ram Fazla Olması Neyi Sağlar Ram Arttırmak Ne İşe Yarar ?

Yeni bir bilgisayar almak ya da yeni bir akıllı cep telefonu almayı düşünüyorsanız cihazınızdaki RAM miktarı kafanızı kurcalıyor olabilir. Ram fazla olması neyi sağlar ya da almış olduğunuz bir bilgisayarı güçlendirmeyi düşünüyorsanız RAM arttırmak ne işe yarar size ne gibi faydalar sağlar bu sorular kafanızı kurcalıyor olabilir.

Ram Fazla Olması Neyi Sağlar ?

Ram da cihazınızda bulunan bir depolama birimidir. Tıpkı hard disk ya da ssdler gibidir. Ancak Ram anlık olarak verileri depolamaktadır. Üzerinden elektrik akımı kaybolduğu zaman yani bilgisayarınızı kapattığınız zaman ram üzerinde bulunan tüm veriler uçup gider.

RAM depolama miktarı fazla olduğu zaman cihazın hızı artmaz cihazın hızını ramin hızı arttırır ve diğer parçaların hızları arttırır. RAM miktarınız fazla olduğu zaman aynı anda yapabileceğiniz işlerin sayısı artmaktadır. Tabi siz ram depolama miktarını arttırdığınızda hızınız artmış gibi hissedebilirsiniz örneğin bilgisayarınız daha hızlı açılabilir çünkü açılışta cihazın yaptığı işlemler eskiden sıra ile yapılıyorsa ram depolama miktarınız arttıkça bu işler paralel bir şekilde yapılacağı için cihazınız hızlanacaktır.

RAM arttırmak konusuna gelecek olursak, yeni alacağınız Ramin depolama miktarı önemli olduğu gibi bunun hızı da çok önemlidir. Sırf depolama miktarı daha fazla diye hızı düşük olan bir Rami aldığınız zaman cihazınızın performansında düşüşe bile yol açabilirsiniz. Hız konusuna video içersinde değindim ve Ram hızlarını da videoda ele aldım bu sebepten dolayı videoyu izlemenizi öneririm.

Video Bağlantısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir