Plymouth Road Runner Superbird – Özel Arabalar 1

Arabacı adamlar olarak geçinip giden ancak araba tarihinde büyük izler bırakmış klasikleşen arabaları bilmeyen bir kitle dikkatimi çekti. O kitleye hitap edebilmek adına bazı özel arabaları klavyeme konuk edeceğim. Tabiki bu arabaları canlı olarak görüp incelemeyeceğim. Bu arabalar neden benim için özel araba olarak geçiyor bunu sizlere anlatacağım. Bu araçlar benim açımdan özel araba olduğu gibi otomobil tarihinde de çok özel arabalardır. Bu yazı serimin ilk üyesi dev spoilera sahip olan Plymouth Road Runner Superbird olacak.

Plymouth Road Runner Superbird Bir Nascar Aracı

Bu araba dev rüzgarlığı sayesinde hemen dikkatleri üstüne çekiyordu. Araba 1970’lerde Nascar yarışları için özel olarak üretildi. Devasa spoiler yüzünden kısa menzilli drag yarışlarında ağırlık sebebi ile rakiplerine göre yarışa yenik başlasa da aerodinamiklik sayesinde uzun vadede rakiplerine büyük fark atabiliyordu.

426 cui Hemi V8 (7.0 L) 425 hp (317 kW),
440 cuiSuper Commando V8 (7.2L) 375 hp (280 kW),
440 cui Super Commando Six Barrel V8 (7.2L) 390 hp (290 kW),
olmak üzere 3 çeşit motor opsiyonuyla üretildi.

1971’de değişen Nascar kuralları gereği araba yarışlardaki yerini alamadı. Değişen yarıl kurallarına göre 5.000 cc üzeri motor hacmine sahip arabalar yarışa katılamayacaktı. Aracın motoru küçültülünce azalan gücü yüzünden araç üretilmedi.

Nascar yarışlarında bu yasadan önce yarışabilmesi için bir kural vardı. Nascar yarışlarında yarışacak araçların aynı zamanda ticari açıdan da satılabilir olduğunu ispatlaması gerekiyordu. Yani bu aracın homolog versiyonunun da piyasada olması gerekiyordu. Piyasada hala bu araçlar bulunuyor ve çok değerliler.

Hepimizin bildiği arabalar çizgi filminde de The King adı ile bu araba kendisini gösteriyordu

Bu arabanın özel olmasının elbette bir çok sebebi var ancak bu sebeplerden en büyüğü de aerodinamikliğin önemini bizlere öğretmesidir. Nascar tarihinde 200 mph yani 320 kmh hız bariyerini aşan ilk otomobillerdendir. Aerodinamikliğin önemini bu başarısı ile tüm araç üreticilerine ispatlamıştır.

Bu arabanın isminde geçen Road Runner ve Superbird kelimeleri sizde bir çağrışım yaptılar mı ?

Bu arabayı Dodge Charger Daytona’nın bir özel versiyonu olarak da düşünebiliriz. (ki öyle).

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir