Play Store Yayınlanan Uygulamayı Güncelleme

Android uygulama geliştirme yazı serisi kapsamında Teknotra’nın Android uygulamasını Google Play Store mağazasına ekledik. Bu uygulamanın daha önce de söylediğim gibi bir çok eksiği bulunmaktadır. Bu eksikleri kapatmayı tabiki de Play Store yayınlanan uygulamayı güncelleme metodu kullanarak yapacağım. Yazılımların bir numaralı ilacı bu çözüm değil mi zaten ?

Play Store Yayınlanan Uygulamayı Nasıl Güncelleriz ?

Bunun için uygulama içerisinde değişiklik yaptığınızı varsayıyorum. Ya kodlarda ya da uygulamanın dosyaları içerisinde ve sonrasında uygulamayı build ettiğinizi de düşünüyorum.

Ardından projenin build.gradle dosyasını açın ve uygulamaya ait tercihen hem build numarasını hem de versiyon numarasını değiştirin. Ama sadece build numarasını değiştirseniz de olur. Bu değişikliği yaptıktan sonra Sync diyip projeyi yeniden build alınız. Yukarıdaki build alma öncesi işlemi yapıp tek builde düşebilirsiniz.

generate signed apk

Yukarıdaki yolu izleyerek projenizin imzalanmış kurulum dosyasını oluşturmanız geremektedir.

generate signed bundle

Uygulamanızın çıktısının APK olarak mı Android App Bundle olarak mı olacağını seçin. Bunlar arası farkı size sonraki yazılarımda açıklayacağım.

android uygulama key

Bu uygulamayı yayınlarken oluşturmuş olduğunuz key dosyalarını ve key bilgilerini girip Next butonuna basmanız gerekmektedir.

android uygulama relase sürümü

Bu sürümü mağazada yayınlayacağımız için relase verisyon olarak imzalanan dosyanın oluşacağını seçin ve Finish butonuna basın. İmzalanan dosya oluşunca Android Studio size sağ alt kısımda bildirim çıkartacaktır. Bu dosya projenizin bulunduğu klasördün içindeki build klasöründe oluşacaktır.

android sürüm yönetimi

Google Play Console sayfasında kullanıcı bilgilerimiz ile giriş yapalım ve ardından güncellemek istediğimiz uygulamayı seçelim. Uygulamanın menüsünden Sürüm yönetimi > Uygulama sürümleri yolunu takip edelim. Uygulamanın güncellemesini mağazada yayınlayacağımızdan dolayı üretim sürümünün karşısında bulunan yönet butonuna basalım.

android sürüm oluştur

Açılan sayfada üretim kanalında mevcut olarak bulunan sürüm bilgilerimiz bulunmaktadır. Sağ yukarıdaki sürüm oluştur butonuna basarak yeni bir üretim kanalı sürümü oluşturalım.

google play store uygulama güncelleme

Daha önceden farklı bir kanala mevcut sürümü yüklemişseniz kitaplıktan ekle diyerek o sürümü bu kanala aktarabilirsiniz. Bilgisayarınızdan yeni bir dosya aktarmanız gerekiyor ise dosyalara göz at diyerek bilgisayarınızda bulunan dosyayı seçebilirsiniz.

sürüm yeniliklier

Açılan sayfadaki bilgileri inceleyebilirsiniz. Sayfanın en altında bu sürümdeki yenilikler diye bir kutucuk bulunmaktadır. Bu kutucuğa dil bazlı olarak uygulamanızın güncellemesindeki yenilikleri yazabilirsiniz.

sürüm yenilikler incele

Kaydet butonuna bastıktan sonra incele butonu aktifleşecektir, aktifleşince ona da basalım.

üretim kanalına sunumu başlat

Karşınıza çıkan sayfanın en altında üretim kanalına sunumu başlat butonu var ona basalım.

Play Store Yayınlanan

Google Play Store yayınlanan uygulamayı güncellemek için sayfa son sayfamız. Aslında ilk sayfamız ile aynı sadece güncellediğimiz sürümün bilgilerini görüyoruz. Yukarıdaki sayfayı gördükten ortalama 1 – 2 saat sonra uygulama mağazada güncel sürümü ile yer alacaktır.

google play console

Güncellemenin yayınlandığı zaman bildirim almak istiyorsanız Google Play Console uygulamasını mobil cihazınıza indirmenizi tavsiye ederim.

One thought on “Play Store Yayınlanan Uygulamayı Güncelleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir