Plasebo Etkisi Nedir ? Plasebo Etkisi Ne Zaman Oluşur ?

Plasebo etkisi ile ilgili bu güne kadar siz fark etmeden de olsa bir çok izlenimiz olmuştur. Plasebo konusunda belki kendinizce bir farkındalığınız vardır. Plasebo tamamiyle psikolojik bir etkidir.

Plasebo Etkisi Ne Zaman Oluşur ?

Psikolojik olarak bir şeyin kendinize iyi geleceğine kendinizi şartladıysanız o şey size iyi gelecektir. Bir olmasa bile psikolojik olarak siz ona kendinizi inandırırsanız o şey size iyi gelecektir. Bu etkiye değinme de nereden çıktı derseniz Facebook’ta görmüş olduğum bir paylaşım dikkatimi çekti ve biraz araştırmak istedim.

Bu etkinin gerçekliği ile ilgili bir çok deney çeşitli üniversite ve kurumlarca yapılmıştır. Bu deneylerin hepsinin ortak sonucu bu şekilde bir etkinin olmasıdır. Evet, tüm hastalıkları ve tüm olayları bu etki sayesinde aşamıyoruz ancak bu şekilde bir etki var.

Çoğunlukla hastanelerde hastalara sadece şekerli bir hap verilebilmektedir. Çoğu hasta psikolojik olarak kendisini çok daha iyi hissetmektedir. Bu sayede doktorlar ortadan gerginlik panik kalkınca daha rahat çalışabilmektedir.

Bir nevi hastayı kandırıyoruz ancak ortadan panik ve gerginlik havasını kaldırıyoruz. Bu hava ortadan kalkınca hormonlar ve vücut içi salgılar kendisine geleceğinden dolayı hastalık çok daha rahat keşfedilebilmektedir.

Facebook paylaşımında da abisi kardeşinin pantolonunu ütüleyeceğini tahmin ediyor. Gelen pantolonun sıcaklığına bile bakmadan pantolon ütülenmiş olarak inanıyor. Sonuç olarak pantolon çok da ütüsüz değilmiş. Bu etki ile etrafınızdakileri kandırabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir