Peugeot 9×8 Le Mans Hypercar 2022’de Yarışacak

PSA Grubu’nun başarılı temsilcilerinden Peugeot önlene etkinlikte yeni bir hypercar tanıtımı gerçekleştirdi. Sokaklarda göremeyeceğimiz bu özel yarış arabası Peugeot 9×8 Le Mans Hypercar olarak isimlendirildi.

Peugeot 9×8 Le Mans Hypercar Özellikleri

24 saat süren Le Mans dayanıklılık yarışı için özel olarak üretilen bu otomobil Peugeot Sport Engineered ve Peugeot Designer ekipleri ile ortaklaşa üretilen bu araç 4 tekere gücünü aktarabilen bir model. Hybrid motor sistemine sahip olan araç benzersiz bir aerodinamik yapıya sahip.

Peugeot 9x8 Le Mans Hypercar özellikleri

2.6 litre hacminde bi-turbo, 90 derece açılı V6 silindirli 680 beygir güç üretebilen motor arabada bulunuyor. 200 kW motor-jeneratör ünitesi 7 vitesli sıralı şanzıman ve batarya ile destekleniyor. İleri teknolojiye sahip güçlü, 900 volt voltajlı batarya Peugeot Sport ve Şaft iş birliği ile geliştirildi.

Le Mans Peugeot yarış arabası

Araç son derece teknolojik ve son derece güçlü evet, farkındayım. Ancak Le Mans dayanıklılık yarışlarının asıl zorluğu arabaların ve yarışçıların bu yarıştaki dayanıklılıkları. 2 arabayla yarışa katılacak olan marka bakalım yarışlarda ne kadar başarılı olacak.

Peugeot yarış arabası

Arabanın Adı Nereden Geliyor?

Arabanın adının belirlenmesinde bir kaç Peugeot modelinin etkisi bulunuyor. Arabanın adında bulunan 9 rakamı 1992 ve 1993 yıllarında Le Mans yarışını kazanan Peugeot 905’ten gelmiş. Otomobilin adında bulunan X harfi kullanılan 4 çeker sisteminden geliyor. En sonda bulunan 8 rakamı ise markanın güncel modellerinde bulunan son 8 rakamından geliyor. (208, 308, 508…)

Peugeot

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir