Paket Kullanmak mı Framework Kullanmak mı ?

GoLang programlama dilinde bir işi yapabilmek için bazen karşınıza opsiyonlar çıkabilmektedir. Bunlardan ilki paket kullanmak mı framework kullanmak mı sorusu olabilir. Önemli bir yol ayrımıdır. Bu yol ayrımını irdelemeden önce biraz kütüphane ve framework nedir isterseniz onu ele aldığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Paket Kullanmak mı Framework Kullanmak mı Doğrudur ?

GoLang programlama dilinin standart kütüphanesi paketlerden oluşmaktadır. Bununla ilgili GoLang standart kütüphanesini ele aldığım yazıya bir göz gezdirebilirsiniz.

Herhangi bir işi paketleri kullanarak mı yoksa framework kullanarak mı yapmak daha doğru olur derseniz bu durum sizin yapacağınız işe göre değişir derim.

Paketleri kullanarak temel fonksiyonları alıp kompleks şeyleri kendiniz oluşturabilirsiniz. Burada kodun hepsine hakim olursunuz. Güvenlik açısından iyi bir yol olabilir. Ancak Amerika’yı yeniden keşefedeceksiniz. Bu durumda biraz zaman kaybedebilirsiniz.

Framework kullanarak kendi kodunuz ile yapılacak iş arasında bir katman oluşturabilirsiniz. Bu katmanın bazı durumlarda yapısını bilmeyeceksiniz. Güvenlik açısından biraz problem olabilir. Ancak sizin yazacağınız kodu başka birisi sizin için yazmıştır. Bu sayede işi çok daha hızlı tamamlayabilirsiniz.

Framework ve paketleri kullanarak oluşturduğunuz kodların hangisinin daha efektif çalışacağını benchmark testleri ile görebilirsiniz.

Framework bir bütündür ve siz hepsini projenize ekleyince sadece bir kısmını kullanacaksınız. Kullanmadığınız kısım da projenize eklenecektir bu da biraz gereksiz projenizi büyütecektir.

Bu sebeplerden dolayı yapacağınız işe hangi yol daha etkili sonuç çıkartacaktır. Bir ölçüp biçin ona göre yola çıkın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir