Otomatik Koltuk Ayarı Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar ?

Gelişen teknoloji ile birlikte arabalar da akıllanıyor. Gün geçtikçe daha konforlu ve daha güvenli bir yapıya bürünen arabalar paranızın gücüne göre konforunu arttırıyorlar. Bir arabanın konforunu kullanıcıya ve yolcularına en kolay aktardığı organı koltuklarıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte otomatik koltuk ayarı kavramı hayatımıza giriyor.

Otomatik Koltuk Ayarı Nedir ?

Çoğu giriş donanım seviyesi araçlarda koltuk yükseklik ayarı bile yokken üst seviye donanıma sahip arabalarda 12 yönlü koltuk ayarlaması bulunmaktadır. Bu ayarlama ile bel desteği, koltuk başlığı ayarlaması ve koltuk yatıklık açısı ayarlanabilmektedir.

Tüm bunların elektrikli olması artık pek sırıtmıyor. Bu duruma alışıverdik. Koltuğun yan tarafında ya da kapının üzerinde bulunan butonlar ile koltuğun ayarlamasını oturana bağlı yapmak mümkündür.

Bunun yanı sıra opsiyonel olarak sunulan hafızalı koltuk özelliği sayesinde birden fazla kişiye özel koltuk ayarlaması kayıt altına alınabilmektedir. Bu sayede tek tuşa basarak önceden kayıt edilmiş ayarlara geçiş yapmak mümkündür.

2020 model Mercedes Maybach GLS 600 videosu izlerken gördüğüm bir özelliği paylaşmak istedim. Özelliğin adı otomatik koltuk ayarlaması. Bu özellik sayesinde sisteme girmiş olduğunuz boy bilgisi doğrultusunda sizin koltuğunuzu otomatik olarak ayarlamaktadır. Minimum 145 maximum 220 cm boy aralığı için çalışan özellik ne derece doğru çalışıyor merak ettim. Sonuç olarak kimisinin kolları çok uzun kimisinin bacakları.

Bu menüyü Araç Ayarları > Otomatik Koltuk Ayarlaması yolunu izleyerek açabilirsiniz. Ardından boy bilgisini girip Ayarlama Başla butonuna basmanız yeterlidir.

İlerleyen günlerde bu özelliği çeşitli sensörler ile daha verimli bir hale gelmesini bekliyorum.

VİDEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir