OEM Parça Nedir ? Yan Sanayi Parça Nedir ?

Arabanızın bakımı ya da arızası için bir ustaya ya da sanayiye götürdüğünüz zaman, arabanızın bir parçası değişmesi gerekiyorsa size 3 farklı seçenek sunulur. Bu seçeneklere göre arabanıza takılacak parçanın 3 türü bulunmaktadır. Bunlar orijinal parça, oem parça ve yan sanayi parçalardır. Peki oem parça nedir ya da yan sanayi parça nedir ?

Orijinal Parça Nedir ?

Orijinal parça yetkili teknik servisten aldığınız parçanın direk aynısıdır. Üstünde arabanızın markasının logosu genellikle bulunmaktadır. Bu parçayı arabanıza taktığınız zaman her bir uyarlama işlemi yapmanız gerekmemektedir. Bağlantı kısımları ilgili yere birebir oturmaktadır. Fabrikada üretilen parça gibi arabanızda fabrika çıkışlı bulunan ürün gibi bu parçayı kullanabilirsiniz.

En risksiz parça tipidir ancak en pahalı parça tipidir.

Oem Parça Nedir ?

Oem kısatlmasının açılımına bakarak bu tanımı incelersek her şey çok daha doğru olacaktır. Original Equipment Manufacturer kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmayı Türkçe’ye çevirersek durum şu şekildedir: orijinal ekipman üreticisi.

Araba üreticileri neredeyse hiç bir zaman tüm parçaların hepsini kendileri üretmemektedir. Bazı parçaları tedarikçi firmalardan sağlamaktadır. Bu parçaları üreticiler kafalarına göre üretememektedir. Üretebilmeleri için belli şablonlar ve belli kurallar bulunmaktadır. Bu şablon ve kurallara bağlı olarak üreticiler fazla parça üretmektedir.

Firmaya satmadıkları parçaları piyasaya kendi marka isimleri ile satmaktadır. Sanayiden alabileceğiniz oem parçalar da bu tip parçalardır. Üzerlerinde çoğunlukla arabanızın markası yazmaz. Kısaca orijinal parça ile aynı olan parçadır. Orijinal parçanın marka değerinden dolayı orijinal parçadan daha ucuza alabilirsiniz. Bence orijinal parça almaktansa arabanıza oem parça alabilirsiniz. Aralarında hiç bir fark yoktur.

Burada dikkat etmeniz gereken size oem olarak satılan parçanın markasıdır. Bu markayı araştırın gerçekten orijinal üretici bu marka mıdır ?

Yan Sanayi Parça Nedir ?

Arabanızın markası olan firmanın yetkisi dışında dışarıda üretilmiş parçadır. Yan sanayi parçalara orijinallerinden daha kaliteli olabiliyor. Ancak ülkemizde bu durum pek geçerli değildir. Ülkemizde yan sanayi parçalar kesinlikle çok daha ucuzdur. Herhangi bir teknik şarta bağlı kalmadan hazırlandığı için arabanıza direk uyum sağlamayabilir. Bazın manuel olarak kesme ve yontma gibi işlemler yapmanız gerebilmektedir.

Replika Parça Nedir ?

Bu kısmı bonus olarak yazıyorum. Genellikle parçalarda değil de aksesuarlarda duyduğumuz bu tip parçalar orijinal değildir. Orijinal parçaya bakarak dışarıda çeşitli firmaların yapmış olduğu parçalardır. Orijinaller kadar kaliteli değildir ancak görünümleri birebirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir