Oculus Rift İnceleme Videosu Beat Saber Oynadık

Her zaman ilgimi çeken ve kullanmayı merak ettiğim sanal gerçeklik gözlükleri ile ikinci deneyimimi Onat Göksel sayesinde yaşadım. Odasına kurmuş olduğu 2 sensör ve Oculus Rift cihazı ile Beat Saber oynadık. YouTube ve Instagram’da videolarını izlediğimiz kadar havalı sahneler ortaya çıkmadı. Zaten Onur Çakır bu oyunda ilk denemesini yapıyordu. Orda oynayanlar artık işin profesyoneli olmuştur diye düşünüyorum. Ancak hakkını yememek lazım Onur ilk denemesinde bölümü tamamlayabilmişken ben 5. ya da 6. denememde tamamlayabildim. Oculus Rift inceleme videomuza detaylar için bakabilirsiniz.

Oculus Rift İnceleme İzlenimleri

İlk olarak şunu söylemeliyim cihazı kullanmak istiyorsanız güçlü bir donanımınız olmalıdır. Cihaz yapısı gereği ağır. Uzun süreli kafanızda duracaksa sizi yorabilir ve baş ağrısı yapabilir. 7 inçlik 2 adet ekranı gözünüzün dibine soktuğunuz için gözleriniz zaten çabuk yoruluyor. Uzun vadede göz kuruluğu ve göz kızarıklılığı yapabilir. gözlük üzerine bu cihazı takmak biraz zor ancak Onat’ın bulmuş olduğu yol ile daha kolay. Gözlüğü önce sanal gerçeklik gözlüğünün üzerine koyup ikisini birden takmak. Tabi bu gözlüğün ayarlarını biraz bozabilir.

Kafanızı sıkan bir şey var ve bu şey ısınıyor. Ekranları ve üzerindeki elektronik devreler zamana bağlı olarak ısınıyor. Eğer saçlarınız uzunsa bu başınızın terlemesine yol açacaktır. Gerçi Onat’ın saçları uzun değildi ve yine de başı terledi.

bana göre Google Cardboard gibi cihazlar sanal gerçeklik gözlüğü değildir. Asıl sanak gerçeklik gözlüğü Oculus Rift ve türevi cihazlardır. Bu cihazlar entegre çalıştığı sensörler ile çok daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

Cihazı kullanmak çok zevkli. Özellikle kulağınıza bir de kulaklık takarsanız gerçekten bu dünya ile bağlantınız kesiliyor. Herkesin iyi bir sanal gerçeklik gözlüğü olması gereklidir diyemem ancak herkes en az 1 defa bu deneyimi kesinlikle yaşamalıdır diyebilirim. Kendinizi, vücudunuzu, duyu organlarınızı ve beyninizi kandırıyorsunuz !

VİDEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir