NodeJS Mac OS X Kurulumu Nasıl Yapılır ? Adım Adım

NodeJS Mac OS X kurulumu nasıl yapılır konusunu ele aldığım yazı aslında Flutter kurulumu yazısı ile neredeyse aynı şekilde olacaktır. Bu kurulumu adım adım anlatacağım bu yazıdan önce NodeJS nedir başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

NodeJS Mac OS X Kurulumu Adımları

Her kurulumdan önce olduğu gibi tabiki de kurulum öncesinde de gerekli olan bazı dosyaları indirmek gerekiyor. NodeJS için gerekli olan dosyayı birden fazla indirme yolu elbette var. Ancak ben alışık olduğumuz ve en basit olan yöntemi ele alacağım.

Bunun için ilk olarak NodeJS’in resmi web sitesinden NodeJS’in istediğiniz sürümünü indirebilirsiniz. Ben bu iş için yayımlanan en güncel ve en stabil sürümü indirmeyi tercih etmenizi öneririm. İndirdikten sonra yükleme işlemine başlayabilirsiniz. Paketlerin indirileceği yerler şu şekilde olacaktır:

•   Node.js v12.16.1 to /usr/local/bin/node
•   npm v6.13.4 to /usr/local/bin/npm

Kurulumu sürdür dedikten sonra bildiğiniz ileri > ileri metoduyla kurabilirsiniz. Paketler cihazınızda yaklaşık 70 MB yer kaplayacaktır.

Bunu yapmaktan önce Terminal’i açıp

node -v
nodejs version

kodunu çalıştırarak bilgisayarınıza NodeJS’in yüklenmiş olduğu versiyonu görebilirsiniz.

NodeJS’in doğru çalışıp çalışmadını Terminal’e yazacağımız tek satır Javascript kodu ile deneyebilirsiniz. Tabi farklı bir deneme yolu de uygulayabilirsiniz ancak bu yol benim kolayıma geldi size de bu yolu öneririm.

Bunu yapmak için ilk önce terminale node yazıp ardından çalıştırmak istediğiniz Javascript kodunu yazabilirsiniz. Bir Javascript dosyasını da çalıştırabilirsiniz ancak test amaçlı olan bu çalıştırma işlemini çok karıştırmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

nodejs javascript kod

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir