NodeJS Dosya İşlemleri ve NodeJS FS Modülü

NodeJS yazılım geliştirme yazı serisi kapsamında bu yazıda NodeJs dosya işlemleri nasıl yapılır ona bakacağız. Dosya işlemleri derken burada kast etmiş olduğum şeyler dosya okumak, dosya yazmak ve dosya silmektir. Bunu yaparken NodeJS üzerinde tanımlı olan FS (file stream) modülünü kullanacağım.

NodeJS Dosya İşlemleri

Dosya Okumak:

İlk olarak fs modülünü Javascript kodumuza dahil edelim. Bu modül üzerinde tanımlı olan readFile fonksiyonunu kullanacağız. Bu fonksiyon içerisine dosya yolunu ve bir de callback fonksiyonu parametre olarak alıyor. Callback fonksiyon sayesinde bir hata olması durumunda hatayı yakalayabileceğimizi ve hata olmaması durumunda datayı yakalayabiliriz. Bir hata oluştuğunda hatayı yazdıracağım, hata oluşmadığında datayı yazdıracağım. Tabi burada datayı yazdırırken stringe çevirmemiz gerekiyor aksi taktirde karşınıza datanız dışında bir buffer gelebilir. Kodun güncel hali ve çıktı şu şekildedir:

 var fs = require('fs')

 fs.readFile('okunacakDosya.txt',function(hata,data){
  if(hata){
    throw hata;
  }
  else{
    console.log(data.toString());
  }
 });
nodejs dosya okumak

Dosya Yazmak

Dosya yazmak için fs modülünde bulunan writeFile fonksiyonunu kullanacağım. Bu fonksiyon içerisine yazılacak dosyanın adını, yazılacak veriyi ve callback fonksiyonu almaktadır. Yazılan dosya daha önceden oluşmamış ise fonksiyon bu dosyayı oluşturacaktır.

 var fs = require('fs')

 var data = "EGE";

 fs.writeFile("yazilanDosya.txt",data,function(hata){
   if(hata){
     throw hata;
   }
   else{
    console.log("Yazıldı")
   }
 })

Yukarıdaki yapı ile dosya içerisinde bir bilgi varsa bu bilginin silinmesine neden olunacaktır. Dosya içerisinde olan bilgiyi kaybetmemek istiyorsanız writeFile yerine appendFile fonksiyonunu kullanmanız gerekmektedir.

Dosya Silmek

Bu işlem için fs modülünde bulunan unlink fonksiyonunu kullanacağız. Bu fonksiyon içerisine parametre olarak silinecek dosyanın adını / adresini ve bir de callback fonksiyon alır. Callback fonksiyon ile hata yakalayabilirsiniz.

 var fs = require('fs')

fs.unlink("yazilanDosya.txt",function(hata){
  if(hata){
    throw hata;
  }
  else{
    console.log("Silindi");
  }
})

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir