Nissan Skyline GT-R34 – Özel Arabalar 32

Bir çoğumuzun tanıdığı ilk Nissan Skyline GT-R34 modeli olmuştur ancak 1957 yılından bu yana Skyline sedan, Coupe ve station wagon olmak üzere bir çok karoserde üretilmiştir. Bizim bu modeli bu kadar çok bilmemiz şüphesiz Paul Walker sayesinde olmuştur. Huzurlar içinde uyu kral insan ! Sizin tabirinizle rip.

Nissan Skyline GT-R34 Dış Tasarımı

Nissan Skyline GT-R34 farları

Tek kapılı sedan karoserdeki bu otomobilin tasarımı kesinlikle ikoniktir. Kuş serisi gibi dik tasarıma sahip diye rahatsız olabilirsiniz ama küçük havalandırma detaylarını görünce bence bu şikayetinizi geri çekeceksiniz. Arka tarafta bulunan yuvarlak stop lambalar bu arabanın kimliği olmuştur. Gerçi bir dönem B6 kasa Volkswagen Passat’ın arka stoplarını bu şekle büründirebiliyorsunuzdur after market ile ama aramızda kalsın bu küçük modifiye hilesi.

Passat Skyline stop farları

Arabanın çamurluları normaline göre çok daha geniştir ve bagajın üzerinde manuel ayarlanabilen bir rüzgarlık bulunmaktadır. Eğer bir tornavidanız varsa rüzgarlığın kapaklarını açıp rüzgarlığı istediğiniz pozisyona getirebiliyorsunuz. Ön tarafı gerçekten çok hoş. Al bu arabanın posterini odana as hiç sırıtmaz.

Nissan Skyline GT-R34 İç Tasarımı

Nissan Skyline GT-R34 iç tasarımı

Bildiğiniz üzere Japon otomobillerinin iç tasarımları gayet sadedir. Gösterişten uzak ve sadece amaca yönelik hizmet etmektedir. Belki size göre bu arabanın da iç tasarımı sadece gelecektir ancak bence gayet güzel bir iç mekanı var. Oturduğunuz zaman sizi çok iyi saran spor koltuklar ve 5.8 inç büyüklüğünde arabanın tüm verilerini görebileceğiniz araba yarışlarından alışık olduğumuz bir ekran bulunuyor.

RB26DETT Motor Özellikleri

40. Yıl şerefine üretilen bu model çok özel bir motora sahiptir. Godzilla lakaplı bu araç RB26DETT kod adlı bir motora sahiptir. Motor kodunu biraz incelersek:
R: Motor serisi
B: Yakıt türü
26: 2.6 litre hacim
D: Üstten çift eksantrik – DOHC
E: Elektronik enjeksiyon
TT: İkiz turbo

RB26DETT motor

2600cc büyüklüğündeki 6 silindirli çift turboşarjlı bu motor fabrika çıkışlı olarak 325 beygir ve 392 nm tork üretebiliyor ancako dönemler yapılan centilmenlik anlaşmaları gereği bu motor 276 beygir ve 353 nm tork ile sınırlandırılmıştır. Bu otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlıyor.

Bu araç tam gücünü 4.000 devir sonrasında vermektedir. Bu sebepten dolayı devir saatinde bile ilk 3.000 devir çok küçük puntolarla yazılmıştır. Bu arabadan güç almak istiyorsanız biraz devir çevirmelisiniz.

Nissan Skyline GT-R34 devir saati

Bu araç o dönemlere göre çok gelişmiş bir dört çeker sistemine sahipti. Üstelik arabanın egzoz valflerinde sodyum vardı. Bununla amaçlanan şey ise motor verimliliğini arttırmaktır. Bu arabanın fabrika çıkışlı olarak tek eksik yanı frenleriydi. Uzun süre performanslı kullanım sonrası frenler Godzilla’yı durdurmak için yetersiz kalıyorlardı.

Toyota Supra’da bulunan 2JZ motor ve RB26DETT Japonya’dan çıkmış en efsane motorlardandır. Bu 2 motora sahip olan araçlar da modifiyeye uygun tasarımları ve çocukluk hayallerimiz olması nedeniyle kesinlikle özel otomobillerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir