Nisan Ayı Sıfır Otomobil Satışı İlk Defa Sıfırı Gördü

Covid-19 virüsünden ülkemiz dahil olmak üzere neredeyse tüm dünya etkilendi. En fazla etkilenen ülkeler şüphesiz Çin, ABD, İtalya ve Hindistan oldu. Başta bu ülkeler olmak üzere neredeyse tüm ülkelerde tüm endüstri sektörleri için büyük bir darbe yaşandı. Bu endüstri sektörlerinden birisi de otomotiv sektörü oldu. Hindistan’da ortalama 120 milyar dolarlık bir otomotiv endüstrisi bulunuyor. Bu kadar büyük bir endüstri olmasına rağmen nisan ayı sıfır otomobil satışı tarihte bir ilk yaşanarak sıfırı gördü.

Otomotiv Sektöründe Üretimler Durdu

Otomotiv sektörü de virüsten nasibini büyük ölçüde aldı. Bir çok üretim fabrikası geçici süreyle üretimini durdurdu. Bazı otomobil fabrikaları hala üretim yapmıyor. Fabrikaların üretimi durdurmaları her ne kadar paradan çok çalışanlarının ve insan sağlığına verdikleri önemi ortaya çıkartıyor olsa da uzun vadede ekonomik buhranların da ortaya çıkmasına sebep verecektir.

Hindistan’da Nisan Ayı Sıfır Otomobil Satışı

Nisan 2020 ayı içerisinde ülkedeki sıfır araba satış miktarı 0 olarak açıklandı. Bu satış rakamında Covid-19 nedeniyle kimsenin para harcamak istememesinin büyük bir payı elbette var ancak en büyük pay sokağa çıkma yasağında. Hindistan hükümeti tarafından sıkı bir sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bir çok fabrika ve satış bayisi kapatıldı. Söylentilere göre bir süre daha ülke genelinde bu şekilde bir sokağa çıkma yasağı uygulanacakmış. PSA Grubu bu tarz bir durumdan etkilenmemek adına eve teslim servisini ülkemizde duyurdu.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir