Nintendo Gameboy Müzik Yapılışını Hatırlar Mısınız ?

90larda geçirdiğimiz eğlenceli çocukluk dönemlerini hatırlar mısınız ? O güzel günlerde hepimizin birer hayali Gameboy alabilmekti diye tahmin ediyorum. Gameboy hepimizin hayallerini süsleyen mobil oyun konsolunun tam kendisiydi. Gameboy her yönü ile efsane bir cihazdı. Chiptune metodu kullanarak Gameboy müzik yapılışının mümkün olduğunu biliyor muydunuz ?

Nintendo Gameboy Müzik

Her ne kadar bu yöntem ülkemizde kendisini pek göstermemiş olsa da ülkemizde duyduğumuz pek çok müzik aslında bu yöntem ile yapılmış durumdadır. Hemen bu yöntemi canlı görebileceğiniz bir video göstereyim size:

Eski bilgisayar ve oyun konsollarında programlanabilir ses yongaları ile oyunlarda çeşitli sesleri çıkartabiliyoruz. Her bir sesin bir kodu bulunmaktadır. Tüm bu kodlar Gameboya takılan kart sayesinde ekranda belirmektedir.

Gameboyun yön tuşlarını kullanarak ekran üzerinden bir ses kodunu seçip ardından oynatma tuşuna basıyoruz. Çeşitli cihazlar çıkan bu sesleri kayıt ediyor ve çeşitli tekrarlar sayesinde karşınızda retro tarzda bir müzik çıkıyor.

Ne kadar da güzel bizi 90lara götüren bir müzik değil mi ? İşin açıkçası Gameboy ile bu tarz müziklerin üretilebildiğini görünce şaşırdım. Gameboy sandığımdan çok daha büyük işler başarabilen gücü kısıtlı ancak son derece bizi eğlendirmek için tasarlanmış bir cihaz olduğuna karar verdim.

Amerikan gençler için Gameboyun neden bu kadar özel olduğunu araştırdıkça çok daha iyi bir şekilde anlıyorum. Bu kasa Gameboy acaba bizim ülkemizde var mı ?

Ek Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir