NCS Müzik Nedir ve Örnekleri Nelerdir ?

Bu aralar oyuncular ve YouTuberlar sayesinde ncs müzik kelimesini çok duyar olduk. Ncs müzikleri radyoda vs çok duyabileceğinizi sanmıyorum. Sadece bir konuşmacı konuşurken arkaplanda bir fon müziği olarak ya da müzik geçişleri sırasında duyabileceğinizi düşünüyorum. Ncs müzik nedir ve örnekleri ne olabilir kısaca bu 2 soruyu irdeleyelim.

NCS Müzik Bir Müzik Türü Değildir

Pop gibi arabesk gibi bir müzik türü olarak söylenen ncs müzik işin aslında bir müzik türü değildir. Ncs tahmin edebileceğiniz üzere 3 adet İngilizce kelimeden oluşmuş bir kısaltmadır. Bu 3 kelime sırası ile no, copyright ve sounds’dur. Bu 3 kelimeyi Türkçe’ye çevirecek olursa telif hakkı olmayan sesler yani müziklerdir. Ncs işin aslında bir firmadır. 2011 yılında Billy Wooford tarafından Birleşik Krallık’ta kurulan bir müzik şirketidir.

Oyunlarda ve YouTube videolarında kullanılabilmesi adına müzikler oluşturmak firmanın 1 numaralı göreviydi. Firma bu misyondan hiç bir zaman ayrılmadı ve bir çok müzik ve ses dosyası yayımladı. Bunun ardından ncs bir kısaltma gibi de kullanılmaya başlandı ve firma dışı kişiler de aynı maksat ile müzikler yayınlamaya başladı. Firma dışında bu konsept ile müziklerinden yayınlanması ncsyi bir müzik türevi gibi görülmesine neden oldu. İşin aslında bir müzik türü müdür ? Evet de diyemem hayır da diyemem. Firmadan bahsediyorsak hayır ancak müziklerden bahsediyorsak kısmen diyebilirim.

Siz de oyun ve videolarınızda ncs müzikleri kullanabilirsiniz. Kullanmazsanız telif hakları ile başınız derde girebilir. Hemen ncs müziklerine bir örnek paylaşayım.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir