Mixed Content Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür ?

Web geliştiricilerinin sıklıkla karşılaştığı mixed content hatası nedir ? Bu hata ne gibi durumlarda karşımıza çıkar ? Bu hata nasıl çözülüyor ? Bu hata ile karşılaşmamızın asıl sebebi nedir ?

Mixed Content Hatası Nedir ?

Bu hata bize son zamanlardaki güvenlik protokollerinin üretmiş olduğu bir problemdir. Eskiden güvenlik protokolleri bu kadar gelişmemişken ya da bu kadar çeşitlenmemişken bu şekilde hatalar ile karşılaşmıyorduk. SSL sertifikaları sayesinde artık bazı alan adları https üzerinden görüntülenmektedir. Fark ettiyseniz Teknotra da bu şekildedir. Bu şekilde olmayan bir web sayfasına girmeye kalktığınız zaman tarayıcınız sizi uyaracaktır. SSL hakkında daha fazla bilgi için SSL hakkında yazmış olduğum yazıyı okuyabilirsiniz.

Https şeklinde bir web sayfası üzerinden http şeklinde bir web sayfasına istekte bulunduğunuzda bu hatayı alabilirsiniz. Bu isteğiniz sonucu sayfanızda bir görsel, bir ses, bir video, bir script ya da bir tasarım dosyası gösteriyor olabilirsiniz. Belki de sadece o siteden almış olduğunuz bir kelimeyi göstereceksinizdir. Ancak yine de bu hatayı alırsınız.

Bunun en büyük sebebi tahmin edeceğiniz üzere güvenliktir. Sizin sayfanız https protokolü kapsamında güvenliklidir. Ancak siz sayfanızda https protokolü kapsamında güvenlik olmayan bir kaynak barındırmak istiyorsunuz. Bu protokolleri bir biri ile karıştırıp karışık bir içerik üretemezsiniz.

Bunun maalesef en geçerli çözümü https protokolüne sahip sayfanın da https protokolüne sahip olmasıdır. Http sayfasını da lütfen https şeklinde güncelleyin.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir