Microsoft Dynamics CRM Async Operation İşlemleri Nelerdir?

Microsoft Dynamics CRM arkaplanda bir çok işlemi gerçekleştirmektedir. Dynamics CRM’in işlemleri bu şekilde arkaplanda gerçekleştirmesinin en büyük sebebi kullanıcı arayüzünü kilitlememek ve daha akıcı bir kullanım kullanıcılara sunabilmektir. Micrsofot Dynamics CRM Async Operation işlemleri programın kurulu olduğu makinada Görev Yöneticisi üzerinden takip edilebilmektedir.

Microsoft Dynamics CRM Async Operation İşlemleri
Görev Yöneticisi üzerinde CrmAsyncService

Birden fazla bilgisayar üzerinde üzerinde çalışan Dynamics Crm uygulamalarında async servisleri birden fazla makinada çalıştırmak gerekebiliyor. Kurmuş olduğunuz sistemin yapısına göre bazı durumlarda bu servislerden bazı bilgisayarda olanları deaktive / aktive etmek gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için Windows’un Servisler uygulamasını kullanabilirsiniz.

async services dynamics crm

Crm üzerindeki async servislerde bir kitlenme varsa servisler uygulaması üzerinden async servisleri restart etmek bazı durumlarda işe yarayabilir.

Microsoft Dynamics CRM Async Operation İşlemleri

Microsoft Dynamics CRM üzerinde çalışan async işlemlerinin neler olduğu ve bu işlemlerin tamamlanma durumlarını SQL üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu işlemlerin fazla olması sisteminizi arkaplanda yoracaktır.

SELECT
  Name [Ad],
  SUM(CASE WHEN StatusCode = 0 THEN 1 ELSE 0 END) [Kaynak Bekliyor],
  SUM(CASE WHEN StatusCode = 10 THEN 1 ELSE 0 END) [Bekliyor],
  SUM(CASE WHEN StatusCode = 20 THEN 1 ELSE 0 END) [Devam Ediyor],
  SUM(CASE WHEN StatusCode = 21 THEN 1 ELSE 0 END) [Duraklatılıyor],
  SUM(CASE WHEN StatusCode = 22 THEN 1 ELSE 0 END) [İptal Ediliyor],
  SUM(CASE WHEN StatusCode = 30 THEN 1 ELSE 0 END) [Başarılı],
  SUM(CASE WHEN StatusCode = 31 THEN 1 ELSE 0 END) [Başarısız Oldu],
  SUM(CASE WHEN StatusCode = 32 THEN 1 ELSE 0 END) [İptal Edildi]
FROM AsyncOperationBase A with(nolock)
GROUP BY A.Name
ORDER BY [Bekliyor] desc

Yukarıdaki sorgu sonucu dönen tabloda ilk olarak Kaynak Bekliyor statüsündeki işleri incelemek gerekmektedir. Bu işlemler başlayabilmek için sistem tarafından yeterli kaynak bulamamış demektir. Bu da async işlemlerde bir birikme, donma veya takılma olduğu anlamına gelmektedir. Crm’in yapmasını beklediğimiz işleri yapamamasına sebep olmaktadır. Bekliyor ve Devam Ediyor statüsünde olan işlemler Crm üzerinde arkaplanda çalışmaktadır. Diğer tüm statüdeki işler başarılı ya da başarısız olarak işlemlerini bitirdiklerini dile getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir