Microsoft Dataverse Nedir? Microsoft Dataverse Yapısı Nasıldır?

Microsoft Dataverse nedir sorusunun cevabı: Microsoft Dataverse iş uygulamaları tarafından kullanılan verilerin güvenli depolanmasını ve kolay yönetilmesini sağlayan tablo kümesi sistemiyle depolama tipine sahip olan veritabanıdır.

Microsoft Dataverse Nedir?

Bulut tabanlı bir çözüm olan Microsoft Dataverse, tahmin edeceğiniz üzere Microsoft’un Azure servisleri üzerinde yer almaktadır. Tüm dünyaya açık olan bu hizmetin dağıtım işlemi konum bazlı yapılmaktadır. Bu demek oluyor ki ülkenizde bu servis destekleniyorsa erişebilirsiniz. Serverlar üzerinde kurulum ile bu hizmet çalışmaz, bu hizmeti kullanmak için internet bağlantınız olması gerekmektedir.

Neden Microsoft Dataverse Kullanılır?

Microsoft tarafından işinizi kolaylaştırıcı ücretli bir uygulamadan bahsediyoruz. Tahmin edeceğiniz üzere ücretli olması dışında her şey sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Tabi bunları bir kaç maddede ele almak gerekirse;

  • Standart ve özel tablolar sayesinde verileriniz güvenli bir şekilde depolanır,
  • Verilerinizin nasıl depolandığı ve bakım maliyetleri gibi şeyleri düşünmeniz gerekmez çünkü verileriniz buluttadır
  • Rol tabanlı güvenlik ve yetki bazlı erişim sayesinde verilerinizi sadece istediğiniz kullanıcılar tarafından verdiğiniz yetki kadar görünür
  • Verilerinizi kullanan Dynamics 365 uygulamaları kullanarak verilerinizin daha geniş bir kapsamda işlenmesini sağlayabilirsiniz
  • Zengin veri türleri ve ilişkileri sayesinde verilerinizi doğrudan Power Apps içerisinde kullanabilirisniz
  • Veri kalitesi sağlamak ve iş süreçlerini yürütmek için iş kuralları ve iş akışları tanımlamanıza olanak sağlamaktadır
  • Microsoft Excel eklentilerinizi verileriniz üzerinde kullanabilirsiniz

Microsoft Dataverse Yapısı Nasıldır?

Microsoft Dataverse içerisinde katmanlı bir mimari bulunmaktadır. Bu mimari şu katmanlardan oluşmaktadır:

Güvenlik: Çok faktörlü doğrulama ve yetki bazlı erişim imkanlarını sunan Azure Active Directory (Azure AD) ile Microsoft Dataverse’e erişim sağlanmaktadır. Denetim özellikleri sayesinde hangi kullanıcıların hangi verilere eriştiğinin raporlarını detaylı bir şekilde edinebilirsiniz.

Mantık: İş mantığınızı veri katmanında oluşturmanızı sağlayan yapısı sayesinde veri çoklama, eklentiler, iş kuralları ve iş akışları ile verileri iş mantığınız çerçevesinde rahatça yönetebilirsiniz.

Veri: Verilerinizi bir modele daya incelemenizi sağlayan Dataverse sayesinde verilerinizin şablonlara uygunluğunu da kontrol edebilir ve geniş kapsamlı raporlar ile verilerinizi raporlayabilirsiniz.

Depolama: Verilerinizi Azure cloud içerisinde sakladığı için internet bağlantısı olan her yerden verilerinize yetkiniz kadar erişebilirsiniz. Verilerinizin güncellemelerine ait logları görebilir ve verilerinizi ilişkili bir şekilde saklayabilirsiniz.

Entegrasyon: Verilerinize API kullanarak, dışarı aktarım metotlarını kullanarak ve webhook kullanarak dışardan erişmenizi sağlamaktadır.

Microsoft Documents

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir